Amenhotep IV., známější jako Achnaton (Akhenaten), vládl starověkému Egyptu mezi v letech 1351 – 1334 před naším letopočtem.
Jeho manželkou byla Nefertiti a jejich synem byl Tutanchamon. Jeho vláda byla poznamenána především obrovskou náboženskou revolucí, která otřásla celým impériem jako nic předtím. Je znám jako kacířský a revoluční vládce který měl dostatečnou "drzost" na to, provést zásadní změny v srdci dávného impéria tím, že uvedl první známé monoteistické náboženství na Zemi.
Achnaton a Nefertiti se společně pokusili nahradit plejádu starověkých Egyptských bohů monoteistickým kultem zasvěceným Atenovi, bohu Slunce a stvořiteli Vesmíru.
jakmile se stal vládce starověkého Egypta, nařídil odstranění veškeré výzdoby vztahující se ke starým bohům. Tento krom samozřejmě rozčílil a pobouřil spoustu lidí.
Aby plánované drastické změny uvedli v život, nařídili Achnaton a Nefertiti zničení všech svatostánků zasvěcených jiným božstvům a dokonce přesunuli hlavní město říše, které se do té doby nacházelo v Thébách, do Amary, kde nechali vystavět pompézní budovy a luxusní paláce k uctívání nového Boha - Slunečního kotouče, neboli Atona.
Aton, nebo také Aten, je ve staré Egyptské mytologii sluneční disk a původně je znakem boha Ra.
Toto soustředění moci nicméně zahýbalo samotnými základy jejich říše. Armádě, která musela potlačovat náboženské nepokoje, nezůstal dostatek mužů na odražení útoků Chetitů, a dávní kněží, nespokojení kvůli svému propuštění ze služeb, spřádali plány na ukončení vlády nastolené kontroverzním faraonem.
Po sérii katastrof a uprostřed kruté epidemie Achnaton zemřel, a jeho syn Tutanchamon usedl na trůn. Nový faraon zrušil otcovy reformy a vedl říši do nového období prosperity.
Vláda opředená záhadami
Podle nalezených objevů z doby vlády Achnatona se archeologové domnívají, že jeho vláda trvala zhruba 17 let.
Před svojí smrtí nicméně udělal vše pro to, aby na něj nikdo nezapomněl.
Jakmile převzal kontrolu nad impériem, jmenoval nové kněží a donutil staré kněží ke službě novému náboženství, přičemž prohlásil sebe a svoji manželku za živoucí bohy. Achnaton tvrdil, že je přímým potomkem Atona a donutil tak celou zemi aby ho uctívala jako Boha.
Povýšil Nefertiti do božského stavu a ona si ho poté ve věku zhruba 12ti let vzala.
po opuštění starého náboženství činil na tu dobu velmi kontroverzní výroky - prohlašoval, že "Existuje pouze jeden Bůh, můj otec, a já jej mohu navštívit ve dne i v noci."
A ačkoliv mnozí argumentují že tento faraon mohl být pouhým kacířem, nebo dokonce hybridem mezi člověkem a mimozemšťanem, vědci tvrdí že Achnatonovo zvláštní vzezření bylo důsledkem nemoci zvané Marfanův syndrom. Někteří se potom domnívají, že trpěl elefantitidou a Froehlichovým syndromem.
Stojí však za zmínku, ž někteří učenci Achnatona spojují s Mojžíšem.
Nejstarší známé záběry Sfingy v Gíze [YouTube]
Sigmund Freud vyslovil několik velice zajímavých teorií. Tvrdil, že Mojžíš byl ve skutečnosti ateistický kněží vyhnaný ze starověkého Egypta společně se svými následovníky poté, co Achnatonova vláda skončila.
Ačkoliv Achnatonovo monoteistické náboženství náhle skončilo, věří se že jeho myšlenky žily dále.
Hodně autorů historických knih poukazuje na pozoruhodné podobnosti mezi Mojžíšem a Achnatonem. Podle historiků si Achnaton zvolil chrám jako místo k uctívání boha Atona. Mojžíš byl tím, kdo uvedl do náboženství Izraelitů prvek chrámu tím, že vytvořil svatostánek na hoře Sinaj.