Jsme na prahu nejvýznamnějšího archeologického objevu století?

Mnoho vědců je přesvědčeno o tom, že nás uvnitř Velké pyramidy v Gíze čeká objev, jaký dosud neměl v archeologii obdoby. Objev, který by mohl jednou provždy objasnit skutečný důvod, proč byly pyramidy postaveny.

Co se skrývá uvnitř?

Co se skrývá uvnitř? [ScanPyramids]

Projekt ScanPyramids, využívající muonové detektory, ohlásil koncem roku 2017 objev dvou dosud neznámých dutin, nacházejících se uvnitř Velké pyramidy v Gíze.

Větší dutina je nejméně 30 metrů dlouhá a nachází se přímo nad Velkou galerií, která vede do královské pohřební komnaty. Menší dutina se nachází pod severní stranou pyramidy a jedná se o chodbu, jejíž délka zatím není přesně zmapována.

Výzkumníci nyní plánují provést další testy za pomoci nových a citlivějších muonových detektorů a také miniaturních robotů, kteří nahlédnou do těchto nových dutin pomocí kamer s vysokým rozlišením.

Kryž byla Velká pyramida v Gíze dokončena, měla povrch z leštěného kamene.

Kryž byla Velká pyramida v Gíze dokončena, měla povrch z leštěného kamene.

"Je velký rozdíl mezí tím, zda bude nově objevená dutina vzestupná, nebo bude horizontální." uvedl Mehdi Tayoubi, prezident a spoluzakladatel Institutu pro zachování a inovaci kulturního dědictví, který je zapojen do projektu ScanPyramids.

"Pokud je dutina nakloněna, mohlo by se jednat o chodbu podobnou Velké galerii. Ale pokud je horizontální, může to znamenat přítomnost jedné nebo více nových síní, které dosud nikdy nikdo nespatřil."

"Menší dutina by navíc mohla být průchodem nebo chodbou, který v dávných dobách spojoval větší dutinu se známými prostory." dodal.

ScanPyramids 2017 [YouTube]

Zároveň s tím, jak začnou testy s novými muonovými detektory, by měl mít jiný tým, který vede Jean-Baptiste Mouret, výzkumník z francouzského Národního institutu pro aplikovanou matematiku a počítačovou vědu, připraveny dva roboty, kteří provedou "invazivní průzkum" těchto údajných skrytých prostor.

Podle Moureta jeho tým vyvrtá malý otvor o průměru 3,8 cm aby se roboti do dutin dostali.

"Nejdřív přijde na řadu průzkum, který provede robot válcovitého tvaru vybavený světly a panoramatickou kamerou. Cílem tohoto průzkumu je zjistit, co se nachází na druhé straně zdi a získat snímky s vysokým rozlišením."

pyramid-void-robots.jpg

Pokud na druhé straně něco najdeme, vytáhneme robota určeného pro prvotní průzkum a nastoupí druhý robot. Bude se jednat o miniaturní vzducholoď, která se nafoukne jakmile bude uvnitř komory." vysvětlil Mouret.

"Tato vzducholoď bude schopná pořídit videozáznamy a snímky mnohem rychleji a efektivněji, než by to dokázal robot pohybující se po zemi. Pokud je chodba vysoká, bude schopná si prohlédnout z blízka i její strop."

Než však budou moci roboti nastoupit, musejí vědci získat přesné informace o poloze a rozměrech těchto nových prostor aby dokázali určit, kde mají začít vrtat.

Egyptské ministerstvo také musí vydat konečné povolení pro takový průzkum, který bude mít za následek nevyhnutelné a trvalé poškození malé části Velké pyramidy.

"Tvrdě pracujeme na tom, aby byli naši roboti co nejmenší a my tak dokázali poškození minimalizovat."

"Doufáme, že budeme schopni ministerstvo přesvědčit o tom, že tato technologie bude pro průzkum nejefektivnější. Prozatím věnujeme čas tomu, abychom naše roboty důkladně otestovali na jiných místech." uzavřel Mouret.