star-system-forming.jpg

Kámen Hypatia obsahuje mikroskopické množství minerálu, který nebyl nikdy dříve nalezen na Zemi, v kometě, asteroidu nebo kdekoliv ve Sluneční soustavě.

Nová studie nyní odhalila, že nejen, že tento minerál obsažený v kameni nepochází ze Sluneční soustavy, ale že odtud pravděpodobně nepochází ani celý kámen.

Přes to, že byl objeven před více než 20 lety, teprve v roce 2013 potvrdili výzkumníci z univerzity v Johannesburgu v Jižní Africe, že tento kámen mí skutečně mimozemský původ.

Několik úlomků záhadného kamene Hypatia.

Několik úlomků záhadného kamene Hypatia. [Dr. Mario di Martino, INAF Osservatorio Astrofysico di Torino.]

Aby odhalili jeho další tajemství, rozhodli se vědci prostudovat jeho chemické složení.

Prozkoumali tedy sloučeniny, ze kterých se kámen skládá a zjistili, že tento kámen neobsahuje křemičitany, které jsou typické pro všechny objekty ve Sluneční soustavě.

Jan Kramers, vedoucí týmu vědců, připustil, že tento kámen zbořil všechny jejich představy.

"Kdyby bylo možné rozemlít celou Zemi na prach, získali bychom prach, který by byl složením podobný chondritům, kamenným meteoritům, které běžně dopadají na povrch Země." uvedl Kramers.

hypatia-stone-2.jpg

"V chondritech se nachází malé množství uhlíku a poměrně hodně křemíku. Ale Hypatia obsahuje obrovské množství uhlíku a pouze nepatrné množství křemíku. Aby toho nebylo málo, obsahuje tento kámen velké množství velmi specifických sloučenin uhlíku, nazývaných polyaromatické uhlovodíky, které tvoří většinu mezihvězdného prachu, který existoval dávno před tím, než vznikla Sluneční soustava." dodal Kramers.

Výzkumníci následně kámen zkoumali elektronovým mikroskopem, aby rozlišili minerály, které nebyly do kamene přimíchány při jeho dopadu na Zemi. Z jejich složení pak určili, že se kámen nejspíše vytvořil ještě před tím, než se zrodila Sluneční soustava.

Jak poznamenává Popular Mechanics, "prvky v kameni jsou stejné - uhlík, křemík, hliník a železo - ale jejich poměry jsou úplně špatně, naprosto odlišné od složení objektů, které obíhají Slunce".

Záhadný kámen Hypatia otřásl našimi představami o složení mimozemských objektů. [YouTube]

Kromě toho vědci zjistili, že se Hypatia musel zformovat ve velice chladném prostředí.

Tato studie tedy nyní nutí vědce k zamyšlení nad tím, jestli jsou jejich modely formování vesmíru a galaxií správné, protože tento kámen do žádného z nich prostě nezapadá.