"Přináší nám to zcela nový pohled na podzemí Marsu." řekl Colin Dundas z U.S. Geological Survey, který se na objevu vrstev ledu na rudé planetě podílel.

Ačkoliv se vědci už delší dobu domnívali, že se pod povrchem Marsu nachází silné vrstvy ledu, jejich další zkoumání je nezbytné pro budoucí lidské mise na rudou planetu, uvádí zpráva publikovaná v časopise Science.

Erodované útesy na Marsu odhalují namodralý ateriál pod povrchem, který je tvořen silnou vrstvou vodního ledu.

Erodované útesy na Marsu odhalují namodralý ateriál pod povrchem, který je tvořen silnou vrstvou vodního ledu. [NASA, JPL-CALTECH, UNIVERSITY OF ARIZONA]

Shame Byrne, člen Lunar and Planetary Laboratory na univerzitě v Arizoně a jeden z autorů zprávy připustil, že by budoucí astronauti na Marsu "prostě mohli vzít lopatu a kýbl a vykopat si všechnu vodu, kterou budou potřebovat".

Tento objev naznačuje, že i poblíž rovníku jsou velké zásoby ledu, které jsou pohřbeny jeden až dva metry pod povrchem.

"Tento typ ledu je zde mnohem rozšířenější, než jsme si mysleli."

Odborníci navíc věří, že led se na Marsu zformoval relativně nedávno. Podle odborníků jsou místa jeho výskytu hladká a nenesou na svém povrchu krátery, kterými je jinak povrch Marsu hustě posetý.

Led navíc vykazuje stopy třepení a barevných variací které naznačují, že se zformoval ve vrstvách, pravděpodobně tím, jak se v průběhu času hromadil sníh.

Eroze na Marsu odhalila velké zásoby čistého, podzemního ledu.

Eroze na Marsu odhalila velké zásoby čistého, podzemního ledu. [NASA/JPL/UNIVERSITY OF ARIZONA/USGS]

podle výzkumu založeném na snímcích, které pořídila sonda Mars Reconnaissance Orbiter vypuštěná v roce 2005, vypadají tyto podpovrchové útesy jako kdyby byly tvořeny výhradně čistým ledem.

Vrtání v jednom z těchto míst, extrakce ledového jádra a jeho odeslání zpět na Zemi k analýze by geologům poskytlo neuvěřitelné cenné informace o minulosti marsovského klimatu, uvedl G. Scott Hubbard, vědec z univerzity Stanford v Kalifornii.

Není to poprvé, co jsme našli na Marsu led. V roce 2002 zkoumala mise Odyssey povrch Marsu a našla známky mělkých zásob ledu ve vyšších zeměpisných polohách. Poté, v roce 2008, našla vodní led i sonda Phoenix poblíž severního pólu Marsu.

Před dvěma lety pak Mars Reconnaissance Orbiter našla ledové vrstvy pohřbené pod povrchem ve středních zeměpisných šířkách, které obsahovaly tolik vody, jako velká kanadská jezera.

"Jsou to opravdu senzační snímky, které zachycují podpovrchový led, jehož existenci předpovídaly teorie." řekl Bethany Ehlmann, planetární vědec z Caltechu, který se na studii nepodílel.

"Bylo by úžasné získat vzorek jádra tohoto ledu. Nedivil bych se, kdyby uvnitř ledu žily i nějaké organismy, podobné bakteriím, které žijí například v ledu v Antarktidě."