Jak se zdá, lidská rasa má neobyčejný zájem na tom, setkat se s našimi vesmírnými sousedy, pokud tam nějací jsou.

V naději na objevení mimozemského života, přesněji řečeno inteligentního mimozemského života, se vědci chystají vyslat zprávu k planetách, o kterých si myslíme, že by mohly být obyvatelné.

Místo čekání, až nás náhodou někdo objeví, se vědci rozhodli poslat sérii zpráv, s nadějí, že je někdo zachytí a odpoví na ně, nebo nás přijde navštívit.

A ačkoliv se to na první pohled může zdát jako fantastický nápad, konečně se setkat s vyspělou mimozemskou civilizací, tyto zprávy by také mohly přilákat na Zemi nepřátelské civilizace, které by snadno zničily veškerý život na planetě.

Dokonce i profesor Stephen Hawking souhlasí, že je to velice špatný nápad, což dal také nejednou veřejně najevo.

METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence) je organizace sídlící v San Franciscu, která chce s vysíláním těchto zpráv začít už ke konci roku 2018.

id4-2-harvester-moethership.jpg

Ředitel METI Douglas Vakoch uvedl v rozhovoru pro časopis Forbes:

"Pokud chceme zahájit výměnu informací v průběhu generací, musíme se chtít učit a sdílet informace."

Vakoch věří, že lidská rasa musí do vesmíru vyslat komplexní informace, aby byla schopná objevit inteligentní mimozemský život.

"Stejně už je pozdě na to, abychom se skrývali, takže bychom se měli spíše rozhodnout, jak se představíme. Mimozemšťané možná čekají na jasný důkaz toho, že jsme připraveni začít komunikovat." uvedl Vakoch.

METI má v úmyslu vyslat první rádiovou zprávu na konci roku 2018, přičemž by se mělo jednat o zprávu obsahující základní matematické a vědecké principy.

"Ideální by bylo využít silný vysílač, jako jsou ty, které se používají pro planetární radarové výzkumy, jako je observatoř Arceibo." řekl Vakoch.

Nicméně rozhodnout se, jaké zprávy by měla lidská rasa vyslat nebylo jednoduché.

V rozhovoru pro CNET Vakoch řekl: "Některé z těchto zpráv, které byly v minulosti vyslány, se snažily obsáhnout vše."

"My jsme zvolili opačný přístup. Místo toho abychom se snažili říct vše, zaměříme se na sdělení pouze několika věcí, za to však velice jasně. Naše první zprávy tak budou obsahovat základy matematiky a fyziky."

V naději na nalezení mimozemských civilizací se METI zaměří na blízké planetární systémy, respektive ty, o kterých si myslíme, že obsahují planety obíhající v obyvatelné zóně hvězdy.

Kdo ví, možná je na jedné z těchto planet opravdu mimozemská civilizace, která poslouchá v naději, že zachytí signál z jiného světa, podobně jako to už 40 let děláme my.

Vakoch dále uvedl, že zprávu budou dostatečně jednoduché na to, aby je případný příjemce byl schopen bez obtíží rozšifrovat.

"To, jak interpretujeme trojrozměrné objekty na dvourozměrném povrchu vyžaduje spoustu předpokladů." řekl Vakoch. "I kdyby mimozemšťané používali obrázky, což vůbec není jisté, mohou používat jiný způsob projekce objektů na dvourozměrné ploše."

Nicméně ne každý si myslí, že vyslat tyto zprávy je dobrý nápad.

Lucianne Walkowicz, astrofyzička z Adlerova planetária v Chicagu, řekla v rozhovoru pro NBC že pokus o kontaktování mimozemské civilizace může vést k naprosto katastrofickým scénářům.

"Existuje možnost, že pokud budeme do vesmíru aktivně vysílat zprávy, s úmyslem přitáhnout pozornost inteligentních civilizací, civilizace kterou se nám podaří kontaktovat nebude jednat zrovna v našem nejlepším zájmu." řekla.

"Na druhou stranu, může to mít obrovské výhody. Může se to přinést něco, co zničí život na Zemi, a také to může přinést něco, co exponenciálně urychlí vývoj naší civilizace. Dokud to nezkusíme, nemůžeme tušit, jak to dopadne."