aborigin-dna.jpg

Nový výzkum naznačuje, že lidé žijící na ostrově Papua-Nová Guinea a v severovýchodní Austrálii, mají ve své DNA stopy genetického materiálu neidentifikovaného, vyhynulého druhu člověka.

Zdá se, že co se týče vývoje lidstva, je ještě hodně věcí, které musejí genetici a vědci prozkoumat a kterým zatím stále nerozumíme.

V roce 2016 výzkumníci na Harvadské lékařské škole publikovali výsledky studie porovnávající lidský genom ze všech koutů světa a objevili něco neuvěřitelného, týkající se původních obyvatel Austrálie.

Zdá se, že jejich genetická informace obsahuje ukazatele patřící dosud neznámému druhu člověka.

"Buďto nám schází celý jeden druh člověka, nebo jsme vazbám, které známe, porozuměli úplně špatně" uvedl Ryan Bohlender, genetik zabývající se statistickým porovnáním na univerzitě v Texasu.

Bohlender a jeho kolegové zkoumali množství DNA vyhynulých hominidů, která stále zůstává v našem genetickém kódu. K překvapení mnoha z nich se ukázalo, že ve srovnání s předchozími studiemi existují rozpory které naznačují, že naše milostné pletky s Neandrtálci a Denisovany nevypovídají celý příběh naší evoluce.

australia-aboriginal.jpg

V současné době vědci věří, že mezi 100 000 a 60 000 lety začali naši předci migrovat z Afriky, přičemž navázali kontakt s ostatními druhy hominidů, které obývaly Eurasijský kontinent. Tento kontakt na nás zanechal stopu, která je patrná dodnes.

"Naším hlavním cílem bylo porozumět tomu, jak se naše rasa dostala tam, kde je dnes, ale abychom toho byli schopni, musíme nejdříve prostudovat DNA pradávných kmenů a skupin obyvatel." vysvětlil Mallick Swapan, hlavní vědec účastnící se studie, který studuje původ lidského genomu po celou svoji kariéru.

Vysvětlil, že v této nové studii byla sesbírána genetická data 142 různých lidských populací rozsetých po celém světě, což je množství dat které se dosud v žádné studii neobjevilo.

Podle Swapana je jedním z nejúžasnějších odhalení této studie to, že genetický kód australských domorodců obsahuje materiál naznačující dávný kontakt s neznámým druhem člověka.

Ačkoliv vědci původně předpokládaly, že tento materiál naznačuje dávné křížení předků australských domorodců s Denisovany, tato hypotéza se ukázala jako chybná.

Po dokončení analýzy vědci zjistili, že uvedený genetický materiál se liší od toho, který nám v naší DNA po sobě zanechali Denisované, což je vedlo k závěru, že narazili na stopu neznámého druhu člověka.

Zatím s jistotou víme, že původní Australané jsou potomky prvních lidí, kteří na tento kontinent z Afriky přišli před zhruba 50 000 lety.

Bylo předpokládáno, že australští domorodci byli izolováni od zbytku světa po tisíce let, takže vědci si mysleli, že jejich genetický kód bude relativně homogenní.

Překvapivě se ukázalo, že to tak není.

"Genetický podpis v kódu domorodců z východní a západní Austrálie je jiný, než ten který najdete u Evropanů nebo Asiatů." uvedl Swapan.

Neuvěřitelná rozmanitost genetického kódu australských domorodců, spolu se stopami po zcela neznámém druhu člověka v jejich DNA ukazuje, že toho máme o našem původu ještě hodně co objevovat.