Sudan-Pyramids-1.jpg

Ve skutečnosti jsou pyramidy všude. Jako kdyby se před tisíci lety dávné civilizace po celé planetě najednou rozhodly stavět totéž.

Po celé planetě se nachází doslova tisíce pyramid. Jen ve Střední Americe je jich přes tisíc, v Číne jich známe více než 300 a přes 200 pyramid se nachází v Súdánu. Egypt se pyšní "jen" asi 120 pyramidami.

Jak tohle prastaré civilizace dokázaly je jednou z největších záhad moderní doby.

Současní inženýři, kteří některé z těchto pyramid podrobně zkoumali, se shodují: "Ani za 20 let bychom dnes něco takového nedokázali postavit." Nicméně naši předkové to očividně zvládli.

Pokud se podíváme do části údolí Nilu známé jako Núbie, zjistíme, že tato země byla kdysi dávno domovem celkem tří království Kush.

První z těchto králoství mělo za hlavní město Kermu (2600 - 1520 před naším letopočtem). Durhé mělo jako hlavní město Napatu (1000 - 300 před naším letopočtem) a poslední existovalo okolo města Meroë (300 před naším letopočtem - 300 našeho letopočtu).

Kerma a Meroë byly oblasti silně ovlivněné starověkým Egyptem - kulturně, ekonomicky, politicky a vojensky.

Během stovek let starodávná Kushitská království nakonec vybudovala více než 250 pyramid na celkem třech různých místech Núbie.

Sudan-Pyramids-2.jpg

Tyto dávné stavby sloužily jako hrobky králů a královen z měst Napata a Meroë.

Nejrozlehlejší soubor núbijských pyramid se nachází právě poblíž města Meroë. Podle učenců zde bylo za časů prosperity města pohřbeno nejméně 40 králů a královen.

Velikost a složitost tohoto komplexu se výrazně liší od jemu podobných stojících v Egyptě. Nejvýraznějším rozdílem je, že núbijské pyramidy byly stavěny jako stupňovité pomocí horizontálně postavených bloků kamene. Jejih výška se pohybuje mezi 6 a 30 metry.

Záběry núbijských pyramid z dronu. [YouTube]

Téměř všechny tyto pyramidy také byly v minulosti vypleněny. Velká část jich také byla bohužel významně poničena nebo úplně zničena, když ve 30. letech 18. století hledač pokladů Giuseppe Ferlini odstřeloval jejich vršky.

Některé z nich byly úspěšně opraveny, nicméně větší část zůstává částečně zničena. Podle UNESCO nesou núbijské pyramidy dekorativní znaky, které můžeme pozorovat i ve starověkém Egyptě, Řecku nebo Římě, což z nich činí neobyčejné hodnotné památky.