Během vykopávek objevili archeologové 25 lebek, z nichž 13 mělo protáhlý tvar a jiné zvláštnosti, které nepřípomínaly klasické lidské lebky.

Toto předhispánské pohřebiště bylo nalezeno v severním Mexiku a z 25 nalezených jedinů, kteří zde byli pohřbeni, jich 17 nevykazovalo žádné zjevné příznaky onemocnění.

Z 25 nalezených těl jich 17 patřilo dětem ve věku od 5 měsíců do 16 let.

Z 25 nalezených těl jich 17 patřilo dětem ve věku od 5 měsíců do 16 let. [Cristina García / INAH]

Nejpodivnějších je 13 koster, jejichž lebky mají protáhlý tvar, přičemž pět z nich má i podivně tvarované zuby. Odborníci podílející se na tomto objevu si nejsou jisti, jak byly tyto lebky vytvarovány.

"Rituální deformace mozkovny byla prováděna různými civilizacemi po celém světě, někdy dokonce jako projev vyššího společenského postavení nebo jako vyjádření příslušnosti k určité skupině." uvedla výzkumnice Cristina García Moreno, archeoložka z univerzity v Arizoně ve Spojených státech amerických.

"Nicméně důvody, proč mají deformované lebky tito jedinci z El Cementerio pro nás zůstávají záhadou."

onavas-skulls-2.jpg

Je tu snad spojení se slavnými lebkami z Paracas?

Odborník na tyto lebky, Brian Foerster, tvrdí, že záhadné lebky z Paracas patří k druhu, který věda nezná. Tyto lebky zdá se mají o 25% větší objem mozkovny než běžné lidské lebky. Objem mozkovny přitom nelze zvětšit prostou deformací mozkovny.

To však není jediná podivná věc na těchto lebkách. Lebky z Paracas jsou také zhruba o 60% těžší než běžné lidské lebky.

A rozdílů je ještě mnohem víc. Podle Foerstera jsou na zadní části těchto lebek dva malé otvory. Tyto otvory jsou kolmé ke kraniálnímu stehu umístěnému na parietální desce.

Normální lidská lebka je tvořena třemi hlavními kostmi: čelní deskou, která končí v horní části čela a dvěma parietálními deskami, které jsou za ní a dohromady tvoří tvar písmene T.

Záměrná deformace?

Vědci zjistili, že tvar lebek nalezených v El Cementerio je výsledkem úmyslné deformace. Na lebku byla dlouhodobě aplikována síla, která ji vytvarovala do protáhlého tvaru.

Nedíváme se tedy na lebky mimozemšťanů, ačkoliv je neochybné, že mimozemsky vypadají.

"Nejčastější komentář který jsem slyšela od lidí, kteří viděli fotografie lebek s kraniálními deformacemi byl, že si myslí, že tito lidé byli mimozemšťané." dodala García.

"Nepochybuju o tom, že to někteří řekli jen jako žert, ale také nepochybuju o tom, že někteří to mysleli vážně. I tak tu ale máme bezpochyby lidské bytosti, ne mimozemšťany."