Nan-Madol-1.jpg

Ruiny se nacházejí v oblasti Mikronésie, kterou tvoří tisíce malých ostrůvků v západní části Pacifiku. Ruiny se rozprostírají na odlehlém ostrově Pohnpei a v domorodém jazyce se toto místo nazývá Nan Madol, což v překladu znamení "místo uprostřed".

Nan Madol - město uprostřed oceánu. [YouTube]

Ale navzdory faktu, že Nan Madol přitahuje výzkumníky a učence už desítky let, víme toho o těchto stavbách a lidech, kteří je kdysi obývali jen velice málo.

Celé město Nan Madol je vybudováno na laguně a tvořeno sítí kanálů a obrovských kamenných zdí.

Podle zpráv server Research Gate by mohlo celé místo pocházet až z prvního století našeho letopočtu. Nicméně o těchto ruinách existuje jen velmi málo ověřených informací.

Nan-Madol-2.jpg

Jak poznamenává server Atlas Obscura, lidská aktivita v této oblasti se datuje až do prvního a druhého století našeho letopočtu, nicméně toto místo bylo pravděpodobně vytvořeno mnohem později - ve 12. nebo 13. století našeho letopočtu.

Tyto starověké stavby jsou jasně viditelné i na Google Earth a každý si tak může toto místo poměrně detailně prohlédnout ze vzduchu.

Ruiny mají rozlohu asi 1,5 kilometru čtverečního a tvoří je téměř 100 uměle vybudovaných ostrovů.

Nan-Madol-3.jpg

Pověst o Nan Madol je fascinující. Místní obyvatelé věří, že vše začalo příchodem čarodějů - dvojčat jménem Olisihpa a Olosohpa - pocházejících z Kanamwaysa (nebo také Západního Katau).

Podle pověstí byli mnohem vyšší než místní obyvatelé. Tito dva bratři postavili na Nan Madol oltář aby mohli uctívat Nahnisohn Sahpw, boha zemědělství.

Prováděli na oltáři různé rituály a oltář dokázal způsobit levitování obrovských kamenů, k čemuž mu pomáhal létající drak. Také jste si představili pozemní ovládací panel nějakého létajícího stroje?

Nan-Madol-4.jpg

To nás přivádí k jedné z největších záhad Nan Madol. Jak dokázali dávní obyvatelé postavit toto starodávné město? Jak zvládli přepravit obrovské bloky kamene napříč téměř neprostupným terénem? Některé zdi v Nan Madol jsou až 8 metrů vysoké a 2 metry široké - bylo tedy potřeba obrovské množství stavebního materiálu.

Výzkumníci naznačují, že bloky kamene byly pravděpodobně přepravovány mezi jednotlivými ostrůvky na raftech.

To je ale pouhá teorie, pravdou je, že nemáme nejmenší tušení, jak mohli dávní obyvatelé přepravit kámen z kamenolomů přes hory a moře a poté z něj vybudovat na korálovém útesu toto neuvěřitelné město. Nan Madol tak zůstává obrovskou archeologickou a architektonickou záhadou.