Ve zkratce: ne, astronauti pyramidu na Měsíci pravděpodobně neviděli a rozhodně ji nevyfotografovali na snímku pod číslem AS17-135-20680HR. Tento případ je ale krásnou ukázkou toho, jak může být lidská mysl snadno donucena k tomu, aby viděla něco, co ve skutečnosti neexistuje, protože to připomíná známé tvary.

Údajná pyramida na povrchu Měsíce.

Údajná pyramida na povrchu Měsíce.

Pyramidy jsou po celém světě. Bez ohledu na to, kam se podíváte, dávné kultury stavěly úžasné stavby po celé planetě, z nichž nejznámější je pravděpodobně Velká pyramida v Gíze, starověký zázrak inženýrství a jediný z osmi divů starověkého světa, který stále stojí i po tisících letech.

Někteří tvrdí, že tyto starodávné monumenty byl vybudovány jako hrobky vládců, jiní, že byly vztyčeny jako pocta bohům. Skutečný důvod, proč byly stavěny, však stále neznáme.

A ačkoliv pyramidy na Zemi jsou ve vědeckých kruzích tématem, o kterém se vedou časté debaty, možnost nalezení pyramidy na jiné planetě nebo měsíci vypadá jako něco, co vzniklo přímo pod rukou zastánců konspiračních teorií.

Díky programům pro průzkum našeho blízkého i vzdálenějšího vesmírného okolí jsme v posledních desítkách let poznali vesmír jako nikdy předtím.

Vše začalo v 60. letech 20 století vesmírným závodem, který odstartovalo vypuštění sovětské družice Sputnik a ukončily až mise Apollo a přistání lidí na Měsíci.

Start Saturnu V při misi Apollo 8. Mise Apollo 11 byla první, která dopravila člověka na povrch Měsíce. [YouTube]

Program Apollo byl oznámen v roce 1960 jako pokračovatel předchozího programu Mercury, který vynesl první americké astronauty do vesmíru. Program Apollo trval od roku 1961 do roku 1972, přičemž první let s posádkou se uskutečnil v roce 1968.

Mise Apollo 17 probíhala od 7. do 19. prosince 1972. Jednalo se o jediný noční start Saturnu V a také o úplně poslední misi Apollo, další plánované mise byly později zrušeny. Posádka Apolla 17 přistála v údolí Taurus-Littrow a na povrchu měsíce vystoupil Eugene A. Cernan a Harrison Schmitt. Astronauti strávili na povrchu celkem něco málo přes 22 hodin a zpět na Zemi přivezli 110,4 kg měsíčních hornin.

Za zmínku také stojí fotografie Země, kterou astronauti pořídili během letu a sterá dostala název Modrá skleněnka. Na této fotografii je osvětlena celá jedna polokoule Země a astronauti Apolla 17 dodnes zůstávají jedinými lidmi, kteří kdy Zemi takto přímo viděli.

Modrá skleněnka.

Modrá skleněnka. [Wikipedia]

To však není to jediné, čím je mise Apollo 17 charakterizována. Když se lovci UFO prohrabávali dostupnými fotografiemi z mise, narazili na velice zajímavý snímek pod označením AS17-135-20680HR.

Na první pohled tento snímek nemusí být ničím zajímavý, ale při bližším zkoumání si můžete povšimnout trojúhelníkovitého objektu ukrývajícího se na pozadí, což vedlo lovce záhad k otázce, co to vlastně astronauti při misi Apollo 17 vyfotografovali. Je to jen důsledek nějaké chyby v kameře? Nebo snímek nějaké části lunárního vybavení? Nebo snímek zachycuje stavbu na povrchu Měsíce?

Pokud si trochu pohrajeme s jasem a kontrastem fotografie, po chvíli nám z obrázku skutečně vystoupí něco, co svým tvarem připomíná pyramidu. O skutečnou pyramidu se však nejedná, a to hned z několika důvodů.

V první řadě je podezřelé už jen to, že se snímek nachází volně k dispozici mezi ostatními snímky pořízenými během procházky astronautů po měsíčním povrchu, které si ostatně můžete prohlédnout sami.

Co na uvedeném snímku vidíme? Něco, co svým tvarem opravdu připomíná pyramidu. O skutečnou pyramidu ale v žádném případě nejedná.

AS17-135-20680HR - původní snímek zachycující údajnou pyramidu na Měsíci.

AS17-135-20680HR - původní snímek zachycující údajnou pyramidu na Měsíci. [Apollo 17 Image Library]

Pojďme si zasadit tento snímek do širšího kontextu a podívat se také na snímky, které mu předcházejí a které ho následují.

Začneme snímkem AS17-135-20674, který NASA popisuje takto: "LRV (lunární vozidlo) jedoucí z místa SEP (Surface Electric Properties experiment) na Základnu 2. Tato fotografie ukazuje koryto, nacházející se podél základny Jižního Masivu. Kameny Základny 2 jsou ty dva velké v pravém rohu snímku. Velký kráter zmiňovaný v rozhovoru astronautů se nachází vlevo, trochu více na kopci."

AS17-135-20674 - LRV (lunární vozidlo) jedoucí z místa SEP (Surface Electric Properties experiment) na Základnu 2. Tato fotografie ukazuje koryto, nacházející se podél základny Jižního Masivu. Kameny Základny 2 jsou ty dva velké v pravém rohu snímku.

AS17-135-20674 - LRV (lunární vozidlo) jedoucí z místa SEP (Surface Electric Properties experiment) na Základnu 2. Tato fotografie ukazuje koryto, nacházející se podél základny Jižního Masivu. Kameny Základny 2 jsou ty dva velké v pravém rohu snímku. [Apollo 17 Image Library]

Pokud se podíváme na snímky pořízené později, uvidíme následující.

AS17-135-20678HR - Základna 2, podlaha LRV.

AS17-135-20678HR - Základna 2, podlaha LRV. [Apollo 17 Image Library]

Následující snímek, AS17-135-20679, už nám dává první vodítko k naší záhadě. Astronaut, který snímek pořídil, byl na chvíli oslepen paprsky slunce a chybně proto nastavit expozici fotoaparátu, což vedlo k rozostřenému snímku.

AS17-135-20679 - Základna 2, podlaha LRV. Oslnění sluncem.

AS17-135-20679 - Základna 2, podlaha LRV. Oslnění sluncem. [Apollo 17 Image Library]

Nyní se už konečně dostáváme k našemu záhadnému snímku AS17-135-20680HR, který NASA popisuje takto: "Podlaha LRV? Oslnění sluncem."

AS17-135-20680HR - původní snímek zachycující údajnou pyramidu na Měsíci.

AS17-135-20680HR - původní snímek zachycující údajnou pyramidu na Měsíci. [Apollo 17 Image Library]

Bez zajímavosti není ani pokračování filmu. Další snímek, AS17-136-20681 byl prázdný. Následující snímek, AS17-136-20682 však už jasně ukazuje části LRV a je popsán jako "sedadlo LRV, oslnění sluncem".

AS17-136-20682HR - sedadlo LRV, oslnění sluncem

AS17-136-20682HR - sedadlo LRV, oslnění sluncem [Apollo 17 Image Library]

V tuto chvíli už je celá záhada jasná. Údajná pyramida na Měsíci je ve skutečnosti výsledkem nepodařených snímků, pořízených astronauty. Pozice hran vozidla, světlo, úhel náklonu kamery, to vše hrálo důležitou roli a dohromady vytvořilo velice zajímavý snímek, který by se na první pohled dal interpretovat jako obrys pyramidy. To, co ale ve skutečnosti astronauti vyfotografovali, bylo pouze lunární vozidlo za špatných světelných podmínek.

Ačkoliv se tedy na Měsíci nepochybně nacházejí podivné věci a objekty, které zatím nedokážeme vysvětlit, tento snímek nic takového určitě nezachycuje.