UFO-fighter-Jet.jpg

Událost odstartoval velice rychle se pohybující cíl, který se objevil na radaru na Severní Kalifornií. K radarovému pozorování se postupně přidávala očitá svědectví, jak se objekt pohyboval směrem k Oregonu.

Do honu na tento objekt, který mezitím zmizel z radaru, byly dokonce zapojeny i stíhací letouny F-15, které byly vyslány, aby záhadný stroj dostihly a donutily přistát.

Airplane-UFO.jpg

Nedávno byl uvolněn záznam hlasové komunikace mezi piloty, řídící věží a radarovými operátory, který začíná poté, co byl záhadný objekt zachycen jak letí na obloze ve státě Oregon ve Spojených státech amerických a nepodařilo se jej identifikovat.

UFO bylo zaznamenáno 25. října 2017 v 16:30 místního času, kdy dispečeři letového provozu zaznamenali na svém radaru rychle letící objekt.

Poté, co si uvědomili, že se jedná o nepovolený let, uvědomil operátor radaru patřičné autority dohlížející na sektor 31 na řídící věží v Oaklandu.

V tu chvíli objekt letěl nad Crater Lake směrem k údolí Willamette a pohyboval se "extrémně rychle ve výšce více než 11 kilometrů".

"Více něco o cíli jižně od vaší hranice s kódem 0027 pohybujícím se rychle ve 37 000 stopách?" zeptal se operátor radaru.

Řídící věž v Oaklandu odpověděla jen "Páni, podívejte se na to." načež operátor radaru odvětil "Jo, je to, ehm, šílené."

Na to se řídící věž zeptala "Ehm, no a vy o něm nic nevíte?"

"Vůbec netuším co je zač." odpověděl operátor radaru.

Záznam hlasové komunikace mezi operátorem radaru, řídící věží v Oaklandu a piloty. [YouTube]

V tu chvíli už objekt představoval skutečnou hrozbu, protože udělal něco velice nebezpečného - vlétl do letového koridoru určeného komerčním letadlům. V tu chvíli také zmizel z radaru, ale ne z dohledu pilotů okolo kterých prolétl. Objekt také nereagoval na žádné pokusy o rádiovou komunikaci a neměl funkční transpondér, podle kterého jsou běžně identifikována letadla.

Chvíli poté začali piloti komerčních letadel hlásit pozorování velkého bílého letounu, který letěl ve stejném směru jako oni a udržoval si od nich odstup.

"Tady je United 612, vidím v dálce bílý objekt, nemá na sobě žádnou identifikaci ani nic nevysílá, prostě tam jen je." ohlásil jeden z pilotů.

[The War Zone]

Letectvo Spojených států amerických se o tomto setkání samozřejmě také dozvědělo a rozhodlo se zasáhnout.

Aby zjistili, co je záhadný objekt zač, rozhodli se velící důstojníci vyslat stíhačky F-15C Eagle ze 142. letecké perutě v Portlandu. Stíhači měli za úkol dostihnout objekt, kontaktovat jeho pilota a navést jej na přistání. Navzdory rychlosti, kterou jsou stíhačky schopny vyvinout (až 2655 km/h), se jim však záhadný objekt nepodařilo dostihnout a ten po jejich příletu jednoduše zmizel z jejich radarů i z dohledu.

Co byl tento objekt zůstává dodnes záhadou, protože žádný z pilotů, radarových operátorů ani pozemních důstojníků nebyl schopen jej identifikovat.

[The War Zone]

Co o něm tedy víme? Rozhodně byl velký, protože byl dobře rozeznatelný piloty komerčních letadel a zpočátku i radarem. Letěl ve výšce více než 12 kilometrů a letěl relativně rychle, ve špičce pravděpodobně rychlostí vyšší než Mach 3 (jinak byl nebyl schopen jednoduše uletět stíhačkám F-15). Objevoval se na radaru a opět z něj mizel a sám nevydával žádné zachytitelné signály. Vždy zůstával na hranici viditelnosti pilotů komerčních letadel, což znemožnilo jakoukoliv jeho identifikaci.

Zveřejněné záběry z radaru a záznamy komunikace však zůstávají přesvědčivým svědectvím události, která je už nyní považována za jedno z nejzáhadnějších pozorování UFO.