American-Native.jpg

Nová, nedávno uveřejněná vědecká studie tvrdí, že první osadníci možná dorazili do Ameriky po pobřežní "kelpové dálnici" ze severovýchodní Asie dlouho před tím, než jiné kultury o kterých jsme si doteď mysleli, že byly v Americe první.

Kultura Clovis, která se v Americe objevila asi před 13 500 lety, je v současné době přijímána jako nejranější předek všech domorodých kultur na tomto kontinentu.

Nicméně antropologové tvrdí, že myšlenka, že kultura Clovis byla v Americe první je nyní vyvrácena a své tvrzení opírají o rostoucí počet důkazů, které jej podporují.

To přirozeně znamená, že první osadníci dorazili do Ameriky mnohem dříve, než před 13 500 lety.

American-Natives-Tents.jpg

Kultura Clovis má svůj název odvozen od místa nálezu prvních artefaktů pocházejících od této kultury, které leží v Clovisu v Novém Mexiku. Artefakty zde byly nalezeny v roce 1932. Bylo sice nalezeno jen málo kosterních pozůstatků, nicméně ty které máme k dispozici, jako jsou pozůstatky chlapce nazývané Anzick-1 z pohřebiště v Clovisu ukazují genetickou spojitost se současnými populacemi původních američanů a obyvatel Sibiře.

Vědci věří, že Clovisané přišli do Ameriky přes pevninský most, který se během poslední doby ledové nacházel v Beringově úžině, aby unikli mrazivému podnebí Sibiře.

Ne všichni odborníci jsou však o tomto původu prvních osadníků řesvědčeni, protože některé geny ze vzorků Anzick-1 ukazují odlišnosti od populací na Sibiři.

Podle týmu amerických antropologů náme čím dál více důkazů ukazujících na existenci ještě dřívějšího osídlení, z doby, kdy ledovce blokovaly cestu přes Beringův most.

To znamená, že první osadníci museli na americký kontinent přijít úplně jinou cestou.

"Je to dramatický myšlenkový zvrat, většina archeologů a jiných badatelů nyní věří, že první američtí osadníci přišli do Beringie a Ameriky podél pobřeží Pacifiku ze severovýchodní Asie." napsal tým ve své poslední studii.

"Jak vysvětluje teorie kelpové dálnice, odlednění vnějšího pobřeží severoamerického severozápadu před asi 17 000 lety vytvořilo možný průchozí koridor bohatý na vodní a suchozemské zdroje, který se nacházel podél pobřeží Pacifiku a který obsahoval produktivní kelpové a estuární ekosystémy nacházející se na úrovni moře a zároveň neobsahoval žádné geografické překážky." upřesnili odborníci.

V posledních letech se vynořuje stále více a více důkazů ukazujících na existenci dřívějšího osídlení.

Publikace z roku 2011 popisuje kamenné nástroje nalezené v Texasu, které mohou být až 15 500 let staré a zkamenělé stoličky z Oregonu staré 14 000 let.

To zmaneá, že lidé byli v Americe dříve, než si odborníci mysleli.

Odborníci také našli kostru mastodonta, který měl v žebru zaraženou část kosti z jiného mastodonta, což naznačuje, že jej lidé ulovili pomocí oštěpu s kostěným ostřím. Tato kostra je stará 13 800 let.

Minulý rok se pak objevil dokument, popisující jiného uloveného mastodonta nalezeného na Floridě, starého 14 500 let.

"Máme více než dost důkazů - genetických, archeologických a geologických - které ukazují, že trvalá kolonizace Ameriky se odehrála před 20 000 až 15 000 lety." uvedl v rozhovoru Torben Rick z amerického Národního muzea přírodní historie.