Tento případ, také známý jako "Welšský Roswell", se stal v roce 1974 v Velké Británii.

23. ledna 2974 byla v pohoří Berwyn ve Walesu pozorována jasná světla a hlasité zvuky, jejichž uspokojivé vysvětlení do dnešní doby chybí.

Stará mapa zobrazující trasu zvolenou stíhači RAF a trasu UFA při incidentu v pohoří Berwyn.

Stará mapa zobrazující trasu zvolenou stíhači RAF a trasu UFA při incidentu v pohoří Berwyn. [Daily Post Wales/Russ Kellett]

Vědecké vysvětlení celé události je takové, že celou událost způsobilo zemětřesení v kombinaci s meteoritem, který byl pozorován svědky z celého Walesu a severní Anglie.

Ne každý je však přesvědčen o tom, že toto vysvětlení je správné. Ufologové už tehdy tvrdili, že na úpatí hory havarovalo UFO a byli přesvědčeni, že se britská vláda postarala o důkladné posbírání všech důkazů, včetně havarované lodi.

Během pozorování UFO oznámil geologický institut výskyt zemětřesení o síle 3,5 Richterovy škály, ke kterému došlo ve 20:38 místního času v rozsáhlé oblasti severního Walesu a které bylo znatelné dokonce až v Liverpoolu.

Navzdory zprávám o meteoritech a zemětřesení však zůstali očití svědkové přesvědčeni o tom, že viděli na obloze skutečný neidentifikovatelný létající objekt a podle bývalého zaměstnance ministerstva obrany, který se nyní zaměřuje na fenomén UFO, Nicka Popa, byl vrak lodi pravděpodobně převezen na základnu Rudloe Manor spadající pod RAF.

Nyní, o téměř půl století později, se objevila tajemná mapa, která údajně ukazuje letovou trasu záhadného objektu který havaroval u úpatí hory. Mapu publikoval ufolog Russ Kellet.

Podle Kelleta mu byla mapa předána svědkem, který celou událost viděl na vlastní oči a jasně zobrazuje, kudy UFO letělo před tím, než havarovalo.

Tento svědek tvrdí, že viděl na úpatí hory objekt, okolo kterého zářilo "jasné rudé světlo, jako žhnoucí uhlíky v ohni. Velký dokonalý kruh. Jako obrovský táborový oheň."

Nicméně navzdory tomu, že mnoho lidí tvrdí, že vidělo na obloze UFO, skeptici argumentují tím, že hluk i aktivita, která jej následovala, mohly být opravdu vyvolány zemětřesením a meteoritem.

Kellet nicméně tvrdí, že mu pět svědků předalo mapu zobrazující v rudém kruhu oblast, kde se událost odehrála společně s linkami naznačujícími kudy letěly stíhači RAF a kudy letěl záhadný objekt.

"Těch pět lidí vidělo na obloze záhadný objekt a tak se rozhodli, že se podívají blíž. Na místě už však byla armáda a bylo jim řečeno, že oblast je uzavřena a aby ihned odešli." uvedl Kellet. "Přesunuli se tedy se místo, odkud bylo vidět lépe a začali pořizovat fotografie. Všichni se navzájem znali a čtyři z nich byli navíc během druhé světové války v armádě. Později začali celou událost zkoumat na vlastní pěst a výsledkem je tato mapa."

"Byla to velice podivná událost, která mně trochu vyděsila. Tuto mapu mám jako součást svého výzkumu už dlouhá léta, ale jak stárnu, rozhodl jsem se dát ji k dispozici veřejnosti v naději, že se najdou lidé schopní objasnit, co se tehdy vlastně stalo." dodal Kellet.