Video nedávno nahrané na Youtube opět jednou rozvířilo debaty o tom, zda NASA ukrývá důkazy o přítomnosti mimozemského života na Marsu. Video se zaměřuje na fotografii pořízenou na povrchu rudé planety vozítkem Curiosity 20. ledna 2018.

Snímek pořízený přední kamerou Hazcam: Left B vozítka Curiosity, sol 1940.

Snímek pořízený přední kamerou Hazcam: Left B vozítka Curiosity, sol 1940. [NASA/JPL-Caltech]

Snímek zobrazuje už relativně známý povrch Marsu, ale také něco dalšího - něco, co "letí vzduchem".

Tento miniaturní objekt by podle některých lovců UFO mohl představovat mimozemského ptáka.

"To, co se na snímku z kráteru Gale jeví jako UFO je pravděpodobně velmi malé a velmi blízko kameře, nicméně je těžké to říct s jistotou. Mohl by to být obyčejný prach unášený větrem, ale zdá se, že tento objekt je symetrický - trochu připomíná pozemský hmyz. Rozhodně to není kámen - kameny nelétají." napsal autor videa v jeho popisku.

Autor videa dále vysvětluje, že objekt s největší pravděpodobností nepředstavuje nečistotu na čočce kamery, protože na předchozím ani následujícím snímku se nenachází.

Našli se dokonce i tací, kteří tvrdí, že tento snímek vůbec nepochází z Marsu, ale byl pořízen na Zemi a NASA se na Mars ve skutečnosti nikdy nedostala.

V každém případě však tento snímek a následné video rozvířily bouřlivou diskuzi o tom, zda by přece jen nemohl být na Marsu život.

UFO na Marsu - pták, hmyz nebo dron? [YouTube]

Někteří naznačují, že tento záhadný objekt by mohl být meteor, který právě padal k povrchu Marsu a hořel v atmosféře: "Mohl by to být malý meteorit, který trefil horní vrstvy atmosféry. To by znamenalo, že na okamžik jasně zazářil a nechal v atmosféře statický náboj, který trval velice krátkou dobu."

V minulosti už jsme byli svědky mnoha divokých prohlášení týkajících se Marsu. Objevila se spousta fotografií zobrazujících údajné nepopiratelné důkazy o existenci mimozemského života na této planetě.

Většina z těchto snímků je pouze dílem pareidolie - psychologického jevu, při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci. Asi nejlepším příkladem je takzvaná tvář na Marsu, která ve skutečnosti není ničím jiným, než obyčejným kopcem.

Na druhou stranu, objevily se i fotografie, které jsou prozatím jednoduše nevysvětlitelné a zobrazují velice podivné věci - od strojově obráběných součástek až po celé roboty. Mohly by tyto fotografie být důkazem toho, že na Marsu kdysi existovala rozvinutá civilizace? Nebo mají i tyto snímky nějaké jednoduché vysvětlení?