NASA-Moon-colorized.jpg

Přes to, že Měsíc lze v úchvatných detailech pozorovat i ze Země, rozhodla se NASA zveřejnit video v rozlišení 4K, které ukazuje povrch Měsíce do naprosto neuvěřitelných podrobností, které vám doslova vezmou dech.

Video je popisováno jako "procházka po Měsíci" a tento popis rozhodně není daleko od pravdy. Video je poskládáno ze snímků pořízených sondou Lunar Reconnaissance Orbiter během její celé devítileté mise (která mimochodem stále trvá, sonda je na oběžné dráze Měsíce od roku 2009).

NASA-Moon.jpg

"Prohlídka se zaměřuje na mnoho míst vybraných tak, aby ilustrovaly rozmanitost měsíčního povrchu." uvedl Ernie Wright ze Space Visualization Studio spadající pod NASA v příspěvku ke zveřejnění videa. "Některá z nich jsou na přivrácené straně Měsíce a jsou dobře známá jak profesionálům, tak amatérským pozorovatelům. Jiná místa jsou však viditelná pouze z vesmíru."

Toto video však není úplnou novinkou, jedná se v podstatě o aktualizovanou verzi podobného videa, které NASA zveřejnila již před 7 lety, v roce 2011.

Toto video je však v mnohem vyšší kvalitě a samozřejmě je doplněno o nové snímky, které sonda LRO od doby zveřejnění prvního videa nasbírala.

Jedním z mnoha míst na povrchu Měsíce, které můžete ve videu spatřit, je i kráter Tycho - místo přistání mise Apollo 17. Zde je povrch Měsíce přiblížen do takové míry, že můžeme vidět spodní část přistávacího modulu Eagle, rover a dokonce stopy po jízdě astronautů po Měsíci. To vše netknuté již 46 let. Stále ještě pochybujete o tom, zda NASA skutečně přistála na Měsíci?

Procházka po Měsíci ve 4K [YouTube]