Porovnání běžné lebky a jedné z lebek z Paracas.

Porovnání běžné lebky a jedné z lebek z Paracas.

Podle skupiny odborníků, kteří se v současné době zabývají studiem protáhlých lebek z Paracas odhalily poslední výsledky testů DNA těchto lebek že jejich majitelé nebyli původními Američany a nepocházeli z Peru.

Ve dvacátých letech peruánský archeolog Julio Tello objevil v Paracas v Peru soustavu hrobek. Jejich obsah však odborníky šokoval, protože zde pohřbená těla měla velice protáhlé lebky. Od té doby bylo v oblasti Paracas objeveno množství dalších protáhlých lebek, což vyvolalo řadu otázek o jejich majitelích.

Posledních více než 5 let se odborníci jako je Brian Foerster snaží rozluštit záhadu, kterou jsou tyto lebky opředeny. Ačkoliv v posledních několika letech bylo dosaženo značného pokroku, cesta k němu byla nesmírně obtížná.

Analýza této protáhlé lebky s rudými vlasy ukázala, že její DNA obsahuje mitochondriální haploskupinu U2e, kterou obsahuje DNA obyvatel Kavkazu.

Analýza této protáhlé lebky s rudými vlasy ukázala, že její DNA obsahuje mitochondriální haploskupinu U2e, kterou obsahuje DNA obyvatel Kavkazu.

Nyní, po nespočtu výzkumů a množství vydaných studií však začínáme konečně odhalovat záhadu těchto lebek. Analýza DNA například ukázala, že protáhlý tvar lebek není výsledkem záměrné kraniální deformace, ale je dán geneticky. Některé z těchto lebek mají navíc kraniální objem až o 25% větší, než běžné lidské lebky. Omotání lebky může sice změnit její tvar, ale nemůže změnit její objem.

Na konci ledna se pak v Los Angeles konalo sympózium, kde odborníci představili nové objevy a výsledky testů těchto lebek. Hlavními řečníky byli L. A. Marzulli a Brian Foerster.

Foerster, autor několika knih a uznávaný odborník na lebky z Paracas zde uvedl následující informace:

"Výsledky testů DNA byly nesmírně komplikované. Bude nějakou chvíli trvat, než je plně pochopíme. Co ale s jistotou ukazují je to, že lidé, kterým patřily lebky z Paracas nebyli původními Američany. Byli směsicí, nebo by se dalo říct hybridy, různých skupin obyvatel z celého světa."

Více otázek, než odpovědí... [YouTube]

"Pokud by byli původními Američany, měli by mít krev typu 0, což se ale u žádného ze zkoumaných vzorků nepotvrdilo. Pravděpodobně se tedy díváme na samostatný poddruh člověka, jehož výskyt byl omezen jen na oblast Paracas. Jejich DNA také obsahuje stopy DNA obyvatel východní Evropy a západní Asie. Zejména mám na mysli oblast mezi Černým a Kaspickým mořem, kde před zhruba 3 000 lety žili obyvatelé o nichž víme, že měli protáhle lebky."

Nové výsledky tedy vyvolávají mnohem víc otázek, než kolik jich dokázaly zodpovědět...