Antarctica-1-1-Concept.jpg

Během nacistické éry se uskutečnilo několik utajených operací, přičemž jedna z nejzáhadnějších z nich byla stavba základny 211 v Neuschwabenlandu ve vnitrozemí Antarktidy.

Neuschwabenland, nebo také Nové Švábsko, je území nacházející se v Antarktidě mezi 20 východním a 10 západním stupněm v Zemi královny Maud. Toto vzdálené území bylo důkladně prozkoumáno německou Antarktickou expedicí, která dokonce objevila části, kde je teplá tekoucí sladká voda a území bez ledu pokryté vegetací - to vše v místě, kde je podle dnešních vědců jen sníh a led.

Podle geologů, kteří se této expedice účastnili, existenci území s vegetací umožnila přítomnost horkých pramenů a dalších geotermálních zdrojů tepla.

Jedno z nejpozoruhodnějších vyjádření ohledně Nového Švábska a Antarktidy pochází přímo od námořního admirála Karla Dönitze, který řekl: "Flotila Německých ponorek je hrdá na to, že pro Vůdce vybudovala v jiné části světa pozemské Shangri-La, nedobytnou pevnost."

Více než století už spisovatelé a historici spekulují o tajné Německé expedici a tajné základně nazývané "Základna 211". Ale byli Nacisté opravdu schopní podniknout takovouto fantastickou misi? A je výše zmíněné prohlášení admirála Karla Dönitze vůbec pravdivé?

Podle nesčetných zvěstí základna 211 skutečně existovala. V tom případě tedy musela být umístěna (nebo možná stále je umístěna) v oblasti bez zalednění, která se musela nacházet v pohoří Muhlig-Hofmann v Novém Švábsku, nebo také Zemi královny Maud.

Nicméně dnes mnoho lidí existenci této základny odmítá a poukazují na to, že neexistuje jediný důkaz podporující takováto tvrzení.

Nicméně jako vždy, neobyčejná tvrzení vyžadují také neobyčejné důkazy.

Je nesmírně těžké zjistit skutečná fakta, protože existuje nekonečný zástup zaručeně pravých příběhů a očitých svědků kteří tvrdí, že Nacisté vytvořili pozemské Shangri-La, nedobytnou pevnost stojící v Novém Švábsku.

Mnoho lidí naznačuje, je v letech 1946 až 1947 Admirál Byrd, jeden z nejslavnější Amerických polárních průzkumníků tuto základnu hledal. Naznačují také, že operace Highjump, při které měl admirál Byrd k dispozici největší vojenskou sílu jaká kdy byla do Antarktidy poslána, měla za úkol tuto základnu najít a potvrdit přítomnost Nacistů v Antarktidě.

Operace Highjump byla skutečně obrovská a na poválečné poměry nevídaná. Zahrnovala 13 lodí, doprovodné letectvo, letadlovou loď USS Philippine Sea, dva křižníky a celkem 4 700 mužů s plnou výzbrojí - to vše bylo označeno jako "rutinní cvičení".

I přes tuto megalomanskou povahu celé operace spousta lidí věří tomu, že se skutečně jednalo pouze o cvičení.

Nacistická konspirace, UFO a tajné technologie [YouTube]

Stále je záhadou, proč byla operace Highjump přerušena o celých 6 měsíců dříve, než bylo původně plánováno. Zde je úryvek rádiové komunikace z února 1947, ve kterém admirál Byrd popisuje svůj let nad Antarktidou, v 10:00 dopoledne:

"Přelétáme nad malým horským hřbetem a stále pokračujeme západně tak rychle, jak můžeme. Za horským hřbetem je něco, co vypadá jako údolí jehož centrální částí protéká malá řeka. Tady by nemělo být žádné zelené údolí! Něco je tu rozhodně špatně, to není normální! Měli bychom letět nad sněhem a ledem! Po stranách údolí jsou husté lesy rostoucí na úpatí hor. Naše navigační přístroje stále jen rotují, gyroskop kmitá sem a tam!"

Konspiračních teorií obklopujících admirála Byrda, základnu 211 a další záhadné objevy, které admirál Byrd učinil je nekonečné množství.

Nicméně spousta lidí také věří tomu, že admirál Byrd předal několik šifrovaných zpráv během svého rozhovoru s korespondentem Mezinárodní novinářské služby Lee van Attou na palubě lodi USS Mount Olympus. Článek s rozhovorem vyšel 5. března 1947 v Chilských novinách El Mercucio a bylo v něm napsáno:

"Admirál Byrd dnes uvedl, že pro Spojené státy je kritické začít s okamžitými obrannými opatřeními vůči nepřátelským oblastem. Admirál dále řekl, že nechce nikoho zbytečně děsit, ale je hořkou realitou, že v případě nové války budou kontinentální Spojené státy napadeny létajícími objekty které dokáží přeletět z jednoho pólu na druhý neuvěřitelnou rychlostí. Admirál tato zjištění, plynoucí z jeho průzkumných cest na severní i jižní pól, zopakoval také na konferenci organizované Mezinárodní novinářskou službou."

nueva-suabia.jpg

Ačkoliv El Mercucio jsou skutečné noviny, mnoho lidí zůstává skeptickými ohledně uvedeného článku a vyjádření admirála Byrda. Je možné, že po druhé světové válce existovalo v jižní Antarktidě něco, co představovalo opravdové nebezpeční? Byli do toho zapleteni Nacisté?

Nikdo nemůže říct s jistotou zda admirál Byrd opravdu hledal tajnou základnu Nacistů, nebo zda ji dokonce našel.

Nicméně výzkumníci opravdu našli zmiňované hory bez ledu. V letech 1956 až 1960, Norská expedice zmapovala podstatnou část Země královny Maud, přičemž narazila na místa s vegetací, a k překvapení mnohých z nich také na hory odpovídající zvěstem ohledně základny 211.

Od té doby však žádné nové zprávy nemáme...