Pozůstatky vraku objevila Julie Turnerová a její syn Patrick během své procházky po pláži. V tu chvíli je ani nenapadlo, že právě narazili na zbytky stovky let staré lodi, které odborníci označili za "svatý grál lodních vraků".

Ponte-Vedra-Beach-shipwreck.jpg

Neuplynulo mnoho času a pláž doslova zaplavili odborníci na vraky lodí a mořské artefakty, pořizující fotografie a snažící se zjistit o vraku co nejvíce informací.

Jak poznamenávají vědci, je velice pravděpodobné, že vrak ležel ukrytý pod pískem celá desetiletí a byl vyplaven teprve nedávno během četných bouří, které tuto oblast v poslední době zasáhly.

Ponte-Vedra-Beach-shipwreck-2.jpg

Místní majitel obchodu se španělským starožitnostmi, Marc Anthony, který je také samozvaným lovcem pokladů uvedl, že vrak lodi pravděpodobně pochází z 18. století.

"Je úžasné vidět, že něco takového přežilo a bylo vyplaveno na břeh. Jedná se o velice, velice unikátní nález. Doslova svatý grál lodních vraků."

Při bližším zkoumání vraku lodi byly objeveny měděné hlavičky hřebíků, což je podle odborníků důkaz toho, že celá loď byla kdysi pokryta měděnými pláty. Na vraku jsou také jasně viditelné dřevěné kolíky a hřebíky, které držely celou loď pohromadě.

Překvapivě byly také objeveny římské číslice vyryté na žebrech lodi, které byly překvapivě dobře zachovalé a čitelné.

Ponte-Vedra-Beach-shipwreck-3.jpg

Julia Turnerová, která vrak se svým synem Patrikem objevila řekla, že ihned věděla, že narazila na velice starou relikvii.

"Šli jsme k němu a ihned jsme věděli, že se jedná o historický nález." uvedla. "Když jsem se podíval z okna, viděl jsem prostě loď." dodal k tomu její syn Patrick.

V každém případě se jedná o úžasný nález obrovské historické hodnoty. Kromě tohoto kusu lodi byly poblíž objeveny také menší části, které byly vyplaveny pravděpodobně spolu se zbytky trupu.

"Udělali jsme si spoustu poznámek, náčrtků, provedli měření. Musíme projít spoustu detailů před tím, než se pokusíme vrak přesněji datovat a zjistit, odkud pochází." uvedla Tonya Creamer ze St. Augustine Lighthouse and Maritime Museum.

Nyní je osud vraku pouze v rukou úřadů.

"Jedná se o státní pozemek, takže prozatím můžeme pouze dokumentovat a sdílet informace, které jsme zjistili, s úřady. Je jen na nich, co se bude s vrakem dít dále." dodala k tomu Tonya.