Ancient-Egypt.jpg

Z různých historických pramenů víme, že před více než 2 500 lety používali lidé v Egyptě, Indii a Řecku techniku přerušovaného hladovění k tomu, aby posílili svá těla a prodloužili svůj život. Množství písemných záznamů pocházejících od civilizací po celém světě, bez ohledu na jejich náboženství nebo polohu pak zmiňuje půst a jeho četné výhody.

Studie vědců z Harvardu nyní potvrdila, že přerušované hladovění a s ním spojená změna mitochondriálních sítí v těle může skutečně prodloužit život.

"Ačkoliv předchozí výzkumy ukázaly, že přerušované hladovění může zpomalit stárnutí, stále jsme teprve na začátku toho, abychom pochopili biologické procesy, které toto provázejí."

Výzkumníci ve své studii prokázali, že manipulace s mitochondriálními sítěmi uvnitř buněk, ať už pomocí diety nebo genetickou úpravou, která dietu simuluje, může prodloužit život a posílit celkové zdraví organismu.

Egyptian-temple.jpg

Skupina vědců z prestižní univerzity Harvard nedávno publikovala článek v časopise Cell Metabolism, který popisuje úspěchy pří výzkumu mitochondriálních spojení a vysvětluje, jak může přerušované hladovění vést k prodloužení života.

Podle zpráv dokázali vědci u háďátek obecných, což jsou půdní červi z kmene hlístic, zastavit stárnutí mitochondrií, organel uvnitř buněk zodpovědných za produkci energie pro buněčnou aktivitu tím, že červy vystavovali pravidelnému hladovění.

Tato technika znatelně prodloužila jinak krátký život těchto červů, který je obvykle jen kolem dvou týdnů.

Podle výzkumníků bylo už dříve prokázáno, že ve vyšším věku může omezená dieta a přerušované hladovění posílit zdraví organismu a proto se snažili pochopit tento fenomén, což by mohlo vést k novým terapeutickým postupům.

"Naše práce ukazuje, jak důležitá je přizpůsobivost mitochondrií během hladovění." vysvětlili, přičemž ale zároveň trvají na tom, že je nezbytné komplexní biologické procesy, které tento efekt vytvářejí lépe prostudovat, abychom dosáhli skutečně průkazných výsledků.

Mitochondrie - malá biologická elektrárna.

Mitochondrie - malá biologická elektrárna. [Wikipedia]

"Už dříve bylo prokázáno, že stav, kdy má organismus k dispozici pouze snížené množství energie, jako je třeba přísná dieta nebo přerušované hladovění, vede k celkovému zlepšení zdraví. Pochopit proč se to děje je naprosto zásadní krok pro to, abychom mohli tohoto efektu využít při terapiích." uvedla Heather Weirová, vedoucí výzkumného týmu, která tento výzkum na Harvardu prováděla a která nyní pracuje pro Astex Pharmaceuticals. "Naše zjištění otevírají cestu pro zcela nový druh výzkumu terapeutických strategií, které v konečném důsledku mohou předejít vývoji onemocnění souvisejících s vysokým věkem."

"Ačkoliv předchozí výzkumy ukázaly, že přerušované hladovění může zpomalit stárnutí, stále jsme teprve na začátku toho, abychom pochopili biologické procesy, které toto provázejí." řekl k tomu William Mair, docent genetiky a komplexních chorob na Harvardu a hlavní autor studie. "Naše práce ukazuje, jak důležitou roli hraje přizpůsobivost mitochondriálních sítí ve prospěch půstu. Pokud bychom mitochondrie dokázali uzamknout v neměnném stavu, možná bychom dokázali dokonce úplně zastavit stárnutí."