Palpa-Lines-Peru-1.jpg

Zatímco linie na planině Nazca zná téměř celý svět, jen málokdo tuší o existenci dalšího souboru podobných geoglyfů, který se nachází poblíž. I když linie a geoglyfy v Palpa připomínají ty v Nazca, přece jen se od nich odlišují. To však nemění nic na tom, že stejně jako geoglyfy v Nazca vyvolávají řadu otázek o svém původu a účelu.

Ačkoliv si archeologové stále nejsou jisti tím, jaký byl jejich přesný účel, nedávné výzkumy odhalily, že geoglyfy v Palpa mohou být až o 1 000 let starší, než geoglyfy v Nazca.

Historikové se domnívají, že dávní obyvatelé této oblasti vytvořili tyto symboly k poctění bohů, o kterých věřili, že ovládají přírodní síly jako jsou zemětřesení, záplavy a sucha.

Podle výzkumníků vytvořila geoglyfy v Palpa kultura Paracas. Ta je velice dobře známá, zejména díky tomu, že její příslušníci měli značně protáhlé lebky, což je charakteristický poznávací znak, který vyvolal nesčetné debaty o tom, proč se objevil a dokonce i tom, zda by výsledkem genetické odlišnosti, nebo záměrné deformace. Kultura Paracas obývala oblast Nazca a Palpa nejméně o tisíc let dřív, než se v oblasti objevila kultura Nazca.

Palpa-Lines-Peru-2.jpg

Do dnešního dne dokázali odborníci v oblasti Palpa identifikovat celkem více než 1 600 různých symbolů. Na rozdíl od linií a symbolů v Nazca se však zdejší geoglyfy neprostírají na ploše stovek čtverečních kilometrů, ale jsou umístěny převážně na úbočích hor anebo vrcholcích zdejších kopců, takže některé jsou pozorovatelné ze země.

Jedním z nejzajímavějších geoglyfů v Palpa je "Hvezda", nebo také starodávná mandala. Tento podivný tvar se nachází v odlehlé oblasti na vrcholku hory, v naprosto nehostinné a vyprahlé oblasti. V těch, kdo jej spatřili na vlastní oči, vyvolal naprostý úžas.

Palpa-Lines-Peru-3.jpg

Mandala je v mnoha náboženstvích, zejména východních, považována za posvátný symbol a reprezentuje vesmír. Dnes je termínem mandala označován zpravidla jakýkoliv diagram, tabulka nebo geometrický vzor, který reprezentuje vesmír. Mandala také symbolizuje to, že život je nikdy nekončícím cyklem obnovy. Co ale dělá tento symbol na vrcholku zploštělé hory v Peru?

Zdá se, že mandala v Palpa byla vytvořena s extrémní pečlivostí a důrazem na detail. Její šířka je téměř 55 metrů, což je zároveň průměr jejího vnitřního kruhu. V její těsné blízkosti se také nachází několik menších kruhů, měřících maximálně 6 metrů v průměru a také několik strategicky umístěných děr ve skále.

Jaký byl účel těchto dalších kruhů a děr? Jednalo se snad o nějaké pomocné symboly, nebo ukotvení lešení, ze kterého stavitelé dohlíželi na výtvor vznikající na zemi pod nimi? Na tyto otázky pravděpodobně nikdy nebudeme znát uspokojivou a přesvědčivou odpověď.

Záběry z dronu ukazující geoglyfy v Palpa. [YouTube]