dogu.jpg

Co však činí tyto figurky tak záhadné?

Pokud se na ně podíváte, mohou připomínat humanoidní bytost v nějakém obleku. Možná ve skafandru? Figurky mají většinou na hlavách něco jako helmy nebo ochranné brýle. Také mají podivně tvarované protáhlé lebky a některé z těchto figurek mají také oči ve tvaru mandlí. Oči figurek jsou vždy proporčně neúměrně velké vzhledem ke zbytku jejich těla.

Nejzajímavějším faktem však je, že tyto figurky znázorňují bohy.

Shakōki-dogū (遮光器土偶) (1000–400 před naším letopočtem), figurka s "ochrannými brýlemi".

Shakōki-dogū (遮光器土偶) (1000–400 před naším letopočtem), figurka s "ochrannými brýlemi". [Tokyo National Museum]

Většina figurek Dogu má prsa, úzký pas a velké oči, díky čemuž si badatelé myslí, že se jedná z zpodobnění bohyň. Velká část figurek má velké břicho, což by mohlo znázorňovat těhotenství, což naznačuje, že tyto figurky možná znázorňovaly matku bohyni.

Podle popisků v Metropolitním muzeu umění v New Yorku tyto figurky "naznačují spojení s plodností a šamanskými rituály".

Figurky jsou vyrobeny výhradně z hlíny a většina z nich má důlky na tvářích, hrudníku a ramenech. Téměř všechny figurky Dogu byly objeveny v hrobech nebo uvnitř kamenných kruhů, což naznačuje, že měly nějaká náboženský význam nebo šamanské využití.

Odborníci rozlišují celkem čtyři druhy figurek Dogu.

  • "srdcové" figurky
  • figurky typu "sova s rohem"
  • figurky s "ochrannými brýlemi" (Shakōki-dogū)
  • figurky "těhotných žen"
FIgurka Dogu z naleziště Ebisuda, prefektura Miyagi. 1000 - 400 před naším letopočtem.

FIgurka Dogu z naleziště Ebisuda, prefektura Miyagi. 1000 - 400 před naším letopočtem. [Wikipedia]

Další zajímavostí je, že figurky Dogu jsou výsadou pouze období Džómon, v pozdějším obdobích Jajoi tyto figurky zcela zmizely.

Stejně jako další keramiku z období Džómon charakterizuje figurky Dogu několik stylů, které se vážou na místo jejich výroby a to, kde byly nalezeny. Podle Národního muzea Japonské historie bylo dosud objeveno více než 15 000 figurek Dogu. Většina z nich byla nalezena ve východním Japonsku, zatímco na západě jsou jejich nález ojedinělé.

Navzdory faktu, že jsou tyto figurky spojovány s bohy, jejich přesný účel je stále neznámý. Pravděpodobně sloužily jako podobizny, které měly koncentrovat magickou energii a sloužit při šamanských rituálech. Jak poznamenává Timothy Insoll, autor knihy "The new hakodate jomon culture center, minamikayabe, Japan", tehdejší lidé možná věřili, že nemoci a neduhy mohou být od těchto figurek přeneseny a poté zničeny, což mělo jejich majitele vyléčit a odehnat neštěstí a smůlu.

Bohové, nebo dávní astronauti?

Existují ale také jiné teorie o tom, co tyto figurky představují. Někteří badatelé naznačují, že tyto figurky ve skutečnosti znázorňují mimozemské návštěvníky, kteří přišli před tisícovkami let na Zemi.

Figurky mají humanoidní tvar, ale jinak jsou od lidí naprosto odlišné. Záhadný "oblek", který jako by některé z nich měly na sobě, jejich helmy a ochranné brýle jsou jen některé ze znaků, které ani trochu nezapadají do doby jejich vzniku. To vyvolává zajímavé otázky: viděli dávní obyvatelé Japonských ostrovů postavy, které figurky Dogu představují? Nebo jsou tyto figurky a postavy jen výplodem lidské představivosti?

Díky tomu nacházejí figurky Dogu uplatnění v nejedné kontroverzní teorii. Dokonce i Erich von Däniken se ve své slavné knize "Kočáry Bohů?" o těchto figurkách zmiňuje: "...mají moderní zapínání a přístroje na svých helmách."