Advanced-Civilizations-Earth-Space-Ancient-Aliens.jpg

Pokud se podíváme na historii naší planety, zjistíme, že před téměř 60 miliony lety byly teploty na celé planetě mnohem vyšší než dnes, dokonce do takové míry, že led na pólech planety roztál.

Tato historická událost vedla některé vědce k pátrání po tom, zda je by tato událost, známá jako Paleocene-Eocene Thermal Maximum (PETM) mohla být důsledkem globálního oteplování způsobeného civilizací, která na Zemi existovala ještě před příchodem lidí.

A i když se to může zdát jako něco, čím by se asi seriózní vědci nezabývali a o čem například Rob Waugh, autor publikující pro deník Metro prohlásil, že "To zní jako kecy konspirátorů o 'dávných mimozemšťanech'.", vědci se přesně do takového pátrání vybočujícího z jejich komfortní zóny pustili.

Adam Frank, profesor na univerzitě v Rochesteru, se nebál v rozhovoru pro Atlantic položit přesně takové otázky.

"Máme tady hádanku. Pokud by byla průmyslová aktivita nějakého dřívějšího druhu pouze krátkodobá, nebylo by pro nás jednoduché zachytit po tolika letech její stopy. Výkyvy PETM nám ukazují, že mohly být snadno způsobeny geologickou aktivitou Země, ne nezbytně vlivem průmyslové civilizace."

"Pokud tedy budeme chtít najít důkazy o tom, že na Zemi kdysi existovala civilizace, která zanechala stopy, budeme potřebovat zcela nové a velice pečlivé metody, abychom tyto nepatrné stopy v geologickém záznamu nepřehlédli."

Tento přístup nezní jako další bláznivá konspirační teorie.

15 míst, kam je vstup zakázán. [YouTube]

Profesor Frank byl zvědavý, co by po sobě mohla zanechat naše civilizace co by mohla jiná civilizace, která přijde po nás objevit a za jak dlouho by naše stopy zcela zmizely. Našli by naši následovníci plasty v oceánech? Nebo stopy chemikálií, které používáme? Našli by naše satelity kroužící na oběžné dráze Země? Nebo naši stopu po používání fosilních paliv?

Profesor Frank přiznává, že ačkoliv neexistují jasné důkazy o tom, že by na Zemi před námi existovala vyspělá civilizace, už samotná myšlenka přináší spoustu nových možností týkajících se cyklu života a toho, jak by to mohlo fungovat na jiných, vzdálených planetách.

Mohlo by se například stát, že kolaps civilizace by mohl jako vedlejší efekt vytvořit zásoby fosilních paliv, které by využívala následující civilizace.

"Naše práce také otevírá teoretickou možnost, že na některých planetách by vývoj civilizací mohl být ovlivněn právě fosilními palivy a neustálým kolapsem a zrozením nových civilizací. Pokud nějaká civilizace využívá fosilní paliva, pak jejich využívání může vést velkému úbytku kyslíku v oceánech."

"Tyto nízké hladiny kyslíku (nazývané oceánská anoxie) pak vytvoří podmínky pro tvorbu nových zásob fosilních paliv, jako je ropa, uhlí a zemní plyn. Díky tomu by tak vlastně kolaps jedné civilizace mohl zasít semínko nutné k růstu nové civilizace někdy v budoucnu."

"Když se tedy ptáme na možnost existence civilizací v dávné minulosti, ptáme se vlastně na možnost existence univerzálních pravidel evoluce biosfér a na jejich potenciál, včetně možnosti vzestupu civilizací. I když z toho tedy vynecháme Paleocéňany řídící nákladní auta, je tento potenciál obrovský."

5 záhadných artefaktů, které by neměly existovat. [YouTube]