Toto archeologické naleziště ukazuje na spojení s uměním nacházeným v údolí Nilu, která existovala i v předdynastické době.

Sklaní rytiny nalezené v oblasti Wadi Umm Tineidba.

Sklaní rytiny nalezené v oblasti Wadi Umm Tineidba.

John Coleman Darnielen, vedoucí archeologické mise z univerzity Yale potvrdil, že expedice objevila v oblasti Wadi Umm Tineidba nejméně tři různá místa koncentrace tohoto umění. Mezi dalšími objevy pak jsou například pohřební mohyly pocházející z pozdního předdynastyckého období.

"Toto skalní umění ukazuje na přejímání portrétů, které už známe z údolí Nilu skupinou, jejíž dřívější umění spíše připomínalo jiné rytiny z východních částí poště." uvedl Darnielen v prohlášení.

"Důležitost skalního umění Bir Umm Tineidba a zdejších pohřebních mohyl spočívá v tom, že nám pomohou objasnit, jak se minoritní skupiny obyvatel dokázaly integrovat do společnosti s ranou faraonskou kulturou."

Objevené skalní rytiny odhalují důležité scény kultury Naqada II a Naqada III (zhruba 3500 - 3100 před naším letopočtem) a poskytují důkazy o pokračující integraci uměleckých stylů pocházejících z údolí Nilu i zde, ve východní části pouště.

Egypt-Rock-Art-1.jpg

Výzkumníci poukazují zejména na působivou skupinu rytin (pocházející z doby zhruba 3300 před naším letopočtem) zobrazující zvířata včetně býka, žirafy, adaxe núbijského, paovce hřivnaté a oslů.

Jelikož tyto skladní rytiny pocházejí z doby před objevem hieroglyfů, poskytují nám jedinečnou příležitost nahlédnout do tehdejší společnosti a jejího náboženství, vysvětlují odborníci.