Enceladus ve 3D. Máte červeno-modré brýle?

Enceladus ve 3D. Máte červeno-modré brýle?

Tyto molekuly bohaté na uhlík pocházejí z oceánu, který se nachází pod ledovým povrchem Saturnova měsíce a do vesmíru unikly trhlinami, které pravděpodobně vytvořilo proudění teplé vody. "Objev složitých organických molekul udělal z Enceladu jediné těleso kromě Země, u kterého si můžeme být jisti tím, že splňuje všechny podmínky pro existenci života v podobě, v jaké jej známe." uvedl Christopher Glein, spoluautor studie, v tiskovém prohlášení.

Ve své studii se vědci zaměřili na data ze sondy Cassini, která shořela v atmosféře Saturnu v září 2017. Během průletu nad povrchem Enceladu v roce 2015 zjistila sonda přítomnost vodíku stoupajícího z trhlin v ledovém povrchu měsíce. Vodík může sloužit mikrobům jako vydatný zdroj energie a například mikrobi žijící poblíž hydrotermálních komínů v pozemských oceánech se jím běžně živí. Vědci předpokládají, že vodík nalezený na Enceladu má svůj původ v geotermální aktivitě samotného měsíce.

Tato studie není první, která oznámila objev organických molekul na Enceladu. Předchozí objevy však hovořily o jednoduchých molekulách s hmotností méně než 50 jednotek. Nově objevené molekuly mají hmotnost více než čtyřnásobnou. I tak se ale jedná o poměrně malé molekuly, například jediný atom uhlíku má totiž hmotnost 12 atomových jednotek. Objeveny byly komplexní organické sloučeniny, které obsahují benzenové skupiny pravděpodobně spojené polymerními řetězci s možným výskytem hydroxylu, alkoxylu a / nebo karbonylových funkčních skupin, jakož i funkčních skupin nesoucích dusík.

Takto si vědci podílející se na misi Cassini představují, že by mohlo vypadat prostředí Enceladu.

Takto si vědci podílející se na misi Cassini představují, že by mohlo vypadat prostředí Enceladu.

Ačkoliv se tedy nejedná o důkaz existence mimozemského života pod povrchem Saturnova ledového měsíce, na který veřejnost tak netrpělivě čeká, přivádí nás tento objev opět o něco blíž k objevu mimozemského života. Jak poznamenal Christopher Glein, budoucí vesmírné mise by se mohly zaměřit na podrobnou analýzu výtrysků Enceladu a možná i zjistit, jak tyto složité organické molekuly vznikly. Je docela dobře možné, že zjistíme, že jsou produktem biologických procesů a že jsme tak měli důkaz o existenci mimozemského života už dlouho přímo před očima.