Jeden z kamenných nástrojů nalezených v Indii.

Jeden z kamenných nástrojů nalezených v Indii. [Sharma Centre for Heritage Education, India]

Buďto dokázali pradávní obyvatelé Indie vynalézt sofistikované nástroje ve stejnou dobu jaké moderní hominidé obývající Afriku, nebo lidé odešli z Afriky mnohem dříve, než si v současné době myslí.

Tento záhadný soubor kamenných nástrojů byl objeven v Attirampakkamu, oblasti na jihovýchodě Indie. Je důkazem sofistikované technologie, která by zde podle našich současných poznatků v té době neměla existovat.

Sofistikovaná ostří vysekaná z kusů křemene byla vytvořena technikou, která podle našich současných poznatků dorazila do Indie před 125 000 lety. Tato kamenná ostří jsou však stará 385 000 let.

Jak ale odborníci určili jejich stáří? Pomocí nové metody nazvané infračervená stimulovaná luminiscence dokázali vědci přesně určit dobu, kdy byla naposledy zrnka materiálu vystavena slunečnímu světlu. Díky dokázali datovat vrstvy půdy, které nástroje obsahovaly, do doby před 385 000 lety.

Více než 7200 nalezených nástrojů bylo vytvořeno technikou nazývanou Levallois, která má své kořeny v Africe a předchází příchodu moderního člověka do Indie.

Kamenné nástroje nalezené v Indii v Attirampakkamu by měly pocházet ze středního paleolitu. Jsou však mnohem starší.

Kamenné nástroje nalezené v Indii v Attirampakkamu by měly pocházet ze středního paleolitu. Jsou však mnohem starší. [Sharma Centre for Heritage Education, India]

Tento objev je, jak říkají odborníci, nejranějším důkazem použití techniky Levallois v Indii a v podstatě posouvá časovou osu událostí o 250 000 let do minulosti.

Shanti Pappu archeolog, který vedl skupinu badatelů ze Sharma Center for Heritage Education uvedl, že navzdory tomuto objevu není možné s jistotou říct, kdo tyto nástroje vytvořil.

"Nemůžeme s jistotou říct, kdo nástroje z Attirampakkamu vytvořil, protože z této doby nemáme v Indii dostatek fosilních nálezů hominidů." vysvětlil Pappu.

Také doktor Michael Petraglia, archeolog z Institutu Maxe Plancka pro studium lidské evoluce, který se na studii nepodílel, tvrdí, že tyto nástorje samy o sobě nejsou dostatečným důkazem pro tvrzení, že afričtí Homo Sapiens odešli z Afriky dříve, než si nyní myslíme.

"Teorie dřívější migrace opravdu moc věrohodně nezní." řekl doktor Petraglia, specialista na lidskou evoluci v Asii, který se kloní spíše k jiné hypotéze, kteoru předložil profesor Pappu. Podle ní obyvatelé jihovýchodní Indie vyvinuli tyto nástroje a způsob jejich výroby sami, nezávisle na jiných populacích.

Je tedy docela dobře možné, že se tato technika vyvinula vícekrát. Ostatně nebylo by to poprvé, co by se se nějaký objev uskutečnil opakovaně.

Není ale bez zajímavosti, že tento objev je dalším střípkem do mozaiky podivných objevů z historie lidstva, které naznačují, že je náš druh a jeho aktivita na Zemi minimálně o stovky tisíc let starší, než jsme si dosud mysleli.