Borobudur.jpg

Borobudur je buddhistická stúpa se siluetou, která při pohledu z dáli připomíná pyramidu - podle tradice Mahāyāna. Nachází se ve Střední Jávě v Indonésii, čtyřicet kilometrů severozápadně od Yogyakarty.

Historikové věří, že stavba byla postavena mezi lety 750 a 850 našeho letopočtu místními vládci z dynastie Sailendra.

Jméno by pak mohlo být odvozeno ze sanskrtského Vihara Buddha Ur, což lze přeložit jako "buddhistický chrám na hoře".

Borobudur-1.jpg

Tento úžasný monument se skládá ze šesti čtvercových teras, na kterých se nacházejí další tři kruhové terasy a je ozdoben 2 657 panely s reliéfy a 504 sochami Buddhy.

Jedná se o největší svatyni a jeho vrchol je cílem pouti mnoha Buddhistů.

Pouť začíná u základny stavby a pokračuje cestou, která celý monument obtáčí, zatímco poutník současně stoupá vzhůru třemi úrovněmi Buddhistického vesmíru. Během této cesty stavba poutníka provede systémem schodů a chodeb.

Je zvláštní, že vědci zkoumající tento monument dodnes nenašli žádný písemný záznam o tom, kdo jej postavil, kdy přesně a jaký byl jeho původní účel.

Výzkumníci dokázali pouze odhadnout období jeho výstavby tím, že porovnali reliéfy vytesané u základny monumentu se známými nápisy a výjevy z 8. a 9. století našeho letopočtu.

Stejně tak zůstává záhadou, proč byl Borobudur v minulosti opuštěn.

Borobudur-2.jpg

Jeho architektura v každém případě působí jako z úplně jiného světa.

Celý chrám byl navržen jako obrovská stúpa a při pohledu ze vzduchu se jeho tvar podobá buddhistické mandale, která reprezentuje buddhistickou kosmologii a povahu mysli. Rozdělení monumentu představuje tři fáze myšlenkové přípravy před dosažením hlavního cíle buddhistické kosmologie: Kamadhatu (svět potřeb), Rupadhatu (svět tvarů) a Arupadhatu (svět bez tvarů).

Borobudur-3.jpg

Základna této stavby je čtvercová a každá její strana měří téměř 118 metrů.

Je tvořena celkem devíti terasami, z nichž spodních šest má čtvercový tvar zbylé tři jsou kruhovité.

Na vrchních terasách se nachází celkem 72 malých stúp, které obklopují velkou stúpu ve středu stavby.

Každá stúpa má tvar zvonu a je zdobena různými otvory. Uvnitř každé stúpy se také nachází socha Buddhy.

Dávní stavitelé tohoto místa museli k jeho vytvoření použít více než 55 000 m3 kamene. Kameny byly položeny bez použití malty a předtím byly precizně opracovány, aby do sebe zapadaly. K jejich ukotvení na místě jsou použity štěrbiny a zámky, které je drží pevně pospolu.

Bezpochyby se tak jedná o jeden z nejdůmyslněji postavených monumentů na naší planetě.

Borobudur-4.jpg