Navzdory tomu, že nebylo nikdy nalezeno, jsou všemožní průzkumníci, dobrodruzi a hledači pokladů stále přesvědčeni o tom, že se město skrývá v posledních neprozkoumaných oblastech Amazonské džungle.

Nespočet expedic s neslavným koncem, které se vydaly toto město hledal, dokonce inspiroval sira Arthura Conana Doyla k sepsání románu Ztracený svět.

Paititi by se mělo údajně nacházet někde v jižní části And, naprosto pohlcé bujnou vegetací džungle jihovýchodního Peru, severní Bolívie nebo jihozápadní Brazílie. Zvěsti o tomto městě pocházejí ze spisů ze 16. století, tedy z doby, kdy začal agresivní průzkum jihoamerického kontinentu.

Vše začalo když se spisovatelé Vaca de Castro, Pedro Sarmiento de Gamboa a Juan Álvarez Maldonado začali zmiňovat o království nacházejícím se v nížinách Amazonie, pravděpodobně poblíž dnešních hranic Bolívie a Brazílie.

Legenda o Paititi se pak proslavila v roce 1635, kdy bylo ve spisu Chronicles of Lizarazu popsáno, jak příslušník kmene Inku Guaynaapoc cestoval z Cusca do Paititi, kde vládl jeho otec. Město se podle tohoto spisu nacházelo poblíž řeky Guaporé, která dnes leží ve státu Rondonia v Brazílii.

Od té doby bylo město neustále zmiňováno v různých legendách. Některé legendy odvozují jeho původ z Incké legendy Inkarri.

Mapa, kterou vytvořil kolem roku 1600 Jodocus Hondius znázorňuje oblast Moxos a údajnou lagunu Laguna de los Xarayes.

Mapa, kterou vytvořil kolem roku 1600 Jodocus Hondius znázorňuje oblast Moxos a údajnou lagunu Laguna de los Xarayes. [Wikipedia]

Za posledních sto let byl zorganizován nespočet expedic, které měly za cíl nalézt toto dlouho ztracené město a mnoho z průzkumníků při jeho hledání beze stopy zmizelo.

V roce 1925 odcestoval do Amazonie Percy Harrison Fawcett, který se kromě jiného snažil najít i toto legendární město.

Další expedici podnikl mezi lety 1954 a 1955 Hans Ertl při které tehdy prozkoumal a zmapoval oblast poblíž Bolivijských hranic.

Mezi lety 1958 a 2003 pak Peruánský průzkumník Carlos Neuenschwander Landa uskutečnil několik výprav jejichž cílem bylo nalezení Paititi, většinou v oblasti Madre de Dios a Cusco.

V roce 1971 se město vydala hledat francouzsko-americká expedice, které se účastnili Bob Nichols, Serge Debru a Georges Puel. Expedice se vydala hledat město Paititi do oblasti Río Pantiacolla. Jejich průvodci po 30 dnech, kdy vypršela jejich smlouva, expedici opustili a zbývající 3 členové výpravy tak pokračovali sami a zmizeli beze stopy. Rok po jejich zmizení kontaktoval japonský průzkumník Yoshiharu Sekino místní Machiguengské indiány, kteří mu potvrdili, že zbývající tři členové expedice byli zabiti.

Mezi lety 1984 a 2011 pak vedl několik expedic Gregory Deyermenjian, člen Klubu průzkumníků. Zdokumentoval při nich Incké ruiny v Mamerii, petroglyfy v Pusharu, pyramidy Paratoari a další místa.

V roce 1997 se pak vydal na průzkumnou výpravu Lars Hafskjold. Cestoval z Puerto Maldonado v oblasti Madre de Dios a jeho cílem bylo taktéž nalezení Paititi. Stejně jako mnoho průzkumníků před ním, i on beze stopy zmizel v neprozkoumaných částech Bolívie.

Ancient-Lost-city-in-the-desert.jpg

V červenci 2011 objevila expedice Kota Mama II vedená Johnem Blashfordem-Snellem rozsáhlé starověké ruiny v džungli jižně od jezera Titikaka v Bolívii. Věří se, že se jedná o stejné ruiny, které už dříve objevil Hans Ertl.

Další expedice se uskutečnila v roce 2001 kdy Thierry Jamin prozkoumával oblast Pantiacolla. Zdejší domnělé pyramidy se však ukázaly jako pouhé přírodní útvary. Podařilo se mu však objevit na místě několik inckých artefaktů.

V červenci 2004 narazili členové expedice "Výprava do Paititi" na velkolepé incké ruiny poblíž Kamenné cesty, na vrcholku hory zvaném Último Punto v severní části oblasti Pantiacolla v Peru.

V roce 2005 analyzoval francouzský průzkumník Thierry Jamin a francouzsko-peruánský badatel Herbert Cartagena petroglyfy v Pusharu a mimo jiné při své výpravě údajně spatřili obrovské geoglyfy nacházející se v jejich blízkosti. Podle nich by se mohlo jednat o jakousi mapu, která ukazuje, kde se Paititi nachází. V následujících letech pak uskutečnili ještě několik dalších expedic na toto místo.

V roce 2007 našli členové místní komunity poblíž Kimbiri v Peru údajně obrovské kamenné stavby připomínající zdi, které pokrývaly oblast zhruba 40 00 čtverečních metrů. Místo bylo pojmenováno pevnost Pata.

V letech 2009 a 2010 hledal ztracené město Paititi Olly Steeds, které své hledání zdokumentoval v první epizodě seriálu Lost City of Gold.

Mezi lety 2009 a 2011 se na několik expedic vypravil italská průzkumník Yuri Leveratto. Dosáhl při nich pyramid v oblasti Pantiacolla, kde jeho expedice skončily.

V roce 2011 se uskutečnila britská expedice, jejímž cílem bylo prozkoumat a detailně zmapovat pyramidy Paratoari. Expedici zorganizoval Kenneth Gawne, Lewis Knight, Ken Halfpenny, I. Gardiner a Darwin Moscoso a její průběh byl natáčen a později použit při tvorbě dokumentu o této expedici.

Poslední expedice, která se ztracené město Paititi vydala hledat, se uskutečnila v roce 2014, kdy toto město hledal Josh Gates během natáčení dokumentu Expedition Unknown.

Jak můžete sami vidět, historie hledání Paititi je skutečně bohatá. Navzdory všem pokusům však toto legendární město stále uniká odhalení...