Fotografie, která je dodnes v archivech k nalezené pod označením C-S11-32W071-03 ukázala záhadné uskupení. Jednalo se o osm útvarů, symetricky rozmístěných po párech ve čtyřech řadách. Na první pohled tyto útvary připomínaly skupinu pyramid.

Záhy se tato fotografie stala poměrně známou, jako fotografie pyramid z Paratoari, nebo také fotografie Peruánských teček.

Tato jediná fotografie stačila na to, aby pobláznila spousty průzkumníků, badatelů i vědců.

Tyto pyramidy se časem staly poměrně populárním tématem, zejména proto, že se měly nacházet v místě, kde by mělo ležet i ztracené město Paititi.

dots-of-peru.jpg

Prezident Jihoamerického klubu badatelů, Don Montague, se o těchto záhadných pyramidách rozepsal v článku publikovaném v časopise South American Explorer, kde je popsal jako sice zajímavé, ale přes to zcela přírodní útvary.

O jeho vysvětlení však spousta lidí pochybovala.

Zastánci teorie o umělém původu těchto útvarů tvrdili, že se pravděpodobně jedná skutečně o pyramidy nebo mohyly, vybudované dávno ztracenou civilizací, která tuto část dnešního deštného pralesa před tisíciletími obývala. Po zániku této civilizace pak byly její stavby pohlceny džunglí.

Hledání pyramid

Navzdory tomu, že se tyto údajné pyramidy nacházejí v odlehlé části Amazonského deštného pralesa, vydalo se je hledat a zkoumat hned několik expedic, z nichž některé zároveň hledaly i ztracené město Paititi.

Ztracené město Paititi je legendární Incká metropole, která by se měla nacházet někde ve východních Andách, uvnitř hlubokých a nepřístupných deštných pralesů jihovýchodního Peru, severní Bolívie nebo jihozápadní Brazílie.

Mezi lety 1984 a 2011 se do těchto míst vypravilo několik expedic, které vedl Gregory Deyermenjian, peruánský průzkumník a člen Klubu badatelů. Tyto expedice měly za cíl mimo jiné zdokumentovat Incké pozůstatky v Mamerii, zdokumentovat petroglyfy Pusharo a také zdokumentovat pyramidy Paratoari.

Deyermenjian objevil obrovské množství důkazů o tom, že tot území kdysi obývali Inkové, včetně petroglyfů, dlážděných cest, teras a náměstí, nicméně nenašel žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by útvary, které vyfotografoval satelit NASA byly umělého původu. Podle něj se jedná o pískovcové útvary, kterým se říká zkrácené hřebenové ostruhy - tyto útvary mohou mít tvar téměř dokonalých pyramid. Od té doby se mu podařilo podobné útvary zdokumentovat i na jiných místech, například v oblasti Río Timpía. Vždy se však jednalo o přírodní útvary.

Zkrácené hřebenové ostruhy v oblasti Río Timpía také připomínají pravidelně rozmístěné pyramidy.

Zkrácené hřebenové ostruhy v oblasti Río Timpía také připomínají pravidelně rozmístěné pyramidy.

"V roce 1996 jsme se, stále ještě bez podpory vrtulníku, vydali do džungle v oblasti Manu, jižně od Pushara, abychom znovu detailně prozkoumali údajné pyramidy Paratoari, osm na první pohled pravidelně rozmístěných a nepřirozených kopců, které rozvířily masivní vlnu spekulací o svém původu a případné souvislosti s Paititi."

"Během našeho bádání jsme však neobjevili žádnou stopu, která by naznačovala, že jsou tyto pyramidy umělého původu. Dá se tka předpokládat, že se jedná o podivně rozmístěné a tvarované přírodní formace.

I dnes jsou však lidé těmito útvary fascinováni.

V roce 2011 pak zkoumal oblast Pantiacolla francouzský průzkumník Thierry Jamin a údajně při svém průzkumu narazil i na tyto pyramidy. I on vyloučil jejich umělý původ a trvá na tom, že se jedná o přírodní formace. Našel však mnoho Inckých artefaktů nepochybně ukazující na to, že staří Inkové tuto oblast kdysi obývali.