wooly-mamooth.jpg

Rusko se chystá na otevření vědeckého zařízení v hodnotě 130 milionů korun zaměřeného na klonování dávno vyhynulých zvířat, jako je například mamut.

Plány na na vybudování zařízení "na světové úrovni" poblíž města Yakutsk odhalí ruský prezident Vladimír Putin během 4. východního ekonomického fóra, které se bude konat od 11. do 13. září 2018 ve Vladivostoku.

K dotazu na toto téma se Vladimír Putin zatím vyjádřil jen velice stručně a nejednoznačně: "Rusko chce nabídnout atraktivní a pohodlné podmínky, které přilákají společnosti pracující s těmi nejvyspělejšími technologiemi."

Zmrzlý mamutí chobot nalezený v Rusku.

Zmrzlý mamutí chobot nalezený v Rusku.

"Máme v plánu vytvořit speciální zóny, které usnadní společnostem působení na dálném východě díky daňovému zvýhodnění a jednodušší administrativě, společně s modernizací naší tamní infrastruktury, kterou zaplatí stát."

Kromě toho, že společnosti plánují oživení mamutů, chystají se Ruští genetici na studium dalších vyhynulých druhů zvířat, jako je například nosorožec srstnatý nebo jeskynní lev, která vyhynula už před tisíciletími vlivem působení různých faktorů.

Laboratoře pro klonování těchto zvířat, které budou umístěny hluboko. pod zemí ve zmrzlé půdě Jakutska, mají za cíl rozšířit současnou výzkumnou kapacitu Ruských vědců, kteří již nyní úzce spolupracují s odborníky z Jižní Koreje na oživení vyhynulých druhů.

Jakutsk, hlavní město republiky Sakha, je bohatým nalezištěm diamantů a také jedním z největších nalezišť zmrzlých pozůstatků zvířat.

Ve skutečnosti má až 80% vzorků zmrzlých měkkých tkání zvířat pocházejících z pleistocénu a holocénu objevených v Rusku svůj původ právě v této oblasti.

Jak uvádějí odborníci, DNA těchto zvířat může zůstat ve zmrzlých vzorcích zachována po desítky tisíc let. Vědci doufají, že se jim podaří studiem těchto vzorků DNA a jejich extrakcí sestavit kompletní genetické informace vyhynulých druhů, kterou budou moci následně použít k jejich oživení. To by jim pomohlo pochopit biologii těchto velkých tvorů a možná i objasnit přesné příčiny jejich vyhynutí.

O mamutech například víme, že existovali ještě v době, kdy se v severních oblastech začali objevovat první lidé. Ve skutečnosti to není ani 10 000 let, co z povrchu země zmizela poslední známá populace mamutů.

Zmrzlý kus mamuta v laboratoři v Muzeu mamutů v Rusku.

Zmrzlý kus mamuta v laboratoři v Muzeu mamutů v Rusku.

Tato zvířata, která vážila až 6 tun, zmizela ze svého původního prostředí na starém kontinentu na konci Pleistocénu, před asi 10 000 lety. Máme však důkazy o tom, že jejich izolovaná populace přežívala na ostrově Svatého Pavla na Aljašce až do doby před 5 600 lety a na Wrangelově ostrově v Rusku dokonce do doby před 4 000 lety.

Podle posledních studií mamuti nejspíše vyhynuli proto, že se jejich biotop začal zmenšovat spolu s tím, jak se Země na konci Pleistocénu začala oteplovat. Nemalou mírou také přispěl k jejich vyhynutí lov na mamuty, kterému se věnovali naši předkové.

Vzhledem k tomu, že máme pro mamuty určitou slabost, nelze se divit tomu, že se hned několik laboratoří po celém světě věnuje sběru jejich vzorků ve snaze o rekonstrukci jejich DNA a jejich následné oživení.

Uspěje nově budované zařízení? To ukáže až čas, nicméně pokud bude podporováno Ruskou vládou skutečně v takové míře, jaká je ohlašována, bude velice zajímavé sledovat pokroky tamních vědců.