Červen 2018 byl ve Velké Británii jedním z nejsušších měsíců od roku 1910. Sucho však odhalilo nečekané věci - letecké snímky ukázaly na existenci starověkého monumentu o šířce více než 200 metrů, který se nachází pod jedním polem v Irsku.

Ancient-Monument-In-Ireland.jpg

Tento kruhový monument se nachází asi 1 kilometr od známého monumentu Newgrange.

Newgrange je asi o tisíc let starší než Stonehenge a o 500 let starší, než nejstarší objevené pyramidy v Gíze. Skládá se ze zhruba 200 000 tun kamene a dalšího materiálu a ve svém nejširším místě měří 85 metrů.

Odborníci věří, že je asi o 500 let starší než Stonehenge a byl vybudován na konci Neolitu, případně na začátku doby bronzové.

Zvláštní je, že monument Newgrange byl ztracený více než 4000 let díky tomu, že vrcholek, na kterém byl postaven vůči okolní krajině poklesl. Byl objeven až v 17. století rolníky, kteří hledali kameny na stavbu svých usedlostí.

Jeho pravý účel zůstává neznámý, ačkoliv odborníci věří, že sloužil tehdejším obyvatelům jako náboženské centrum.

Nový významný objev

Jak je ale možné, že obyčejné sucho odhalilo tento nově objevený monument? Odborníci si myslí, že v místech, kde se pod zemí nacházejí kameny monumentu, brání tyto kameny prorůstání kořenů rostlin do větší hloubky. V důsledku vysychání půdy pak mají rostliny v těchto místech k dispozici mnohem méně vody, což se projevuje jejich menším vzrůstem a dřívějším uvadáním.

Snímek tohoto nového archeologického naleziště pořídil historik Anthony Murphy.

V rozhovoru pro Irish Times uvedl: "Počasí bylo pro objev tohoto monumentu naprosto klíčové. Létal jsem s dronem nad údolím Boyne Valley pravidelně, ale nikdy dříve jsem tuto formaci nespatřil."

"Až tedy toto pole zemědělci sklidí, všechny stopy po tomto monumentu zmizí a možná je neuvidíme dalších dvacet nebo třicet let, podle toho kdy opět přijde takové sucho."

Nicméěn tento objev může být jen začátkem něčeho mnohem většího.

Fakt, že se tento monument nachází relativně blízko Newgrange by podle archeologů mohl znamenat, že se nejedná o samostatný monument, ale komplex megalitických staveb rozkládající se na ploše mnoha čtverečních kilometrů.

Archeoložka Gerladine Stout k tomu dodala: "Věřím, že Newgrange je pouze centrum mnohem rozsáhlejšího komplexu staveb. Osobně si myslím, že to byla celá řada různých zařízení a budov určených poutníkům, kteří do Newgrange kdysi dávno přicházeli."