Toto je jeden z případů, kdy se konspirační teorie mění v realitu. Realitu, kterou si někteří nedovedli představit ani v těch nejodvážnějších snech.

Mind-Control.jpg

CIA by mohla brzy zveřejnit 4 358 dosud nepublikovaných dokumentů týkajících se projektu MK/Ultra - tajného programu CIA, který běžel od 50. let minulého století a zkoumal možnosti ovládání mysli.

Experimenty prováděné v rámci projektu MK/Ultra měly za cíl vyvinou drogy a farmakologické přípravky, které by mohly být následně použity při výsleších s cílem oslabit mysl vyslýchaných osob a snáze je tak přimět k odhalení a doznání pomocí ovládnutí jejich mysli.

Projekt organizovala CIA a jeho průběh koordinovala s vojenskými laboratořemi pro biologický výzkum a boj.

Už v roce 2004 byly zveřejněny tisíce stránek týkajících se programu MK/Ultra. Za jejich zveřejněním stojí John Greenewald, mimo jiné zakladatel populárního webu the Black Vault, který se specializuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů.

"Záběr projektu MK/Ultra byl obrovský. Podíleli se na něm badatelé z více než 80 vědeckých institucí, z toho 44 univerzit a dále nemocnic, vězeňských zařízení a farmaceutických společností. CIA k tomu požívala nastrčenou organizaci, díky které neměli badatelé tušení, pro koho ve skutečnosti pracují, ačkoliv několik nejvyšších představitelů těchto univerzit pravděpodobně tušilo, že některé přidělené výzkumné projekty pravděpodobně souvisí s tajným vládním výzkumem." uvádí k tomu The Black Vault.

Jak později uvedl Nejvyšší soud Spojených států amerických, "Program MK/Ultra se zaměřoval zejména na výzkum a vývoj chemických, biologických a radiologických látek, které by mohly být nasazeny během choulostivých operací a dokázaly ovládnout lidské chování. Program sestával ze 149 dílčích projektů, které CIA přidělila různým institucím. DO programu bylo zapojeno nejméně 80 vědeckých institucí a 185 dalších vědců, kteří pod tyto instituce nespadali."

Množství dokumentů zveřejněných v roce 2004 bylo tak obrovské, že jen jejich soupis zabírá plných 85 stran. I tak to ale byl pouze malý zlomek všech dokumentů, které CIA za 20 let trvání tohoto programu nashromáždila.

V roce 2016 pak jeden z uživatelů The Black Vault, Oscar Diggs, odhalil nesrovnalosti v souborech dokumentů, které CIA dříve na žádost Johna Greenewalda zveřejnila. Diggs poté vytvořil seznam chybějících dokumentů a obrátil se na CIA s žádostí o jejich zveřejnění.

CIA tehdy jejich zveřejnění odmítla s tím, že požadované dokumenty se týkají "ovlivňování chování" a původní požadavek se týkal dokumentů o "ovládání mysli" - pro CIA jsou toto zjevně dvě rozdílné věci.

Greenewald nyní spustil crowdfundingovou kampaň aby vybral nezbytné poplatky, které CIA za zveřejnění dokumentů požaduje (mimochodem, tato kampaň už dávno přesáhla svůj cíl 500 USD) a doufá, že se podaří chybějící dokumenty brzy zveřejnit.

"Neměli bychom se bát klást otázky." uvedl Greenewald v rozhovoru pro Motherboard. "Vláda možná některé věci zatajuje, ale dokumenty mluví pravdu."