antartica-massive-hole.jpg

Díra má odhadovanou plochu 78 000 kilometrů čtverečních a mezi odborníky způsobila naprostý zmatek, protože nikdo není schopen vysvětlit, proč se objevila. Někteří ji připisují změně klimatu, ale faktem je, že odpověď nikdo nezná.

Podle Kenta Moora, atmosférického fyzika z univerzity v Torontu, je tato obrovská díra "doopravdy úžasná, je to jako kdyby někdo prorazil obří rukou led".

Nicméně to rozhodně není poprvé, co se v Antarktidě objevila masivní díra v ledu.

Modrá čára představuje okraj ledu. Tmavá oblast je díra v ledu vyplněná vodou.

Modrá čára představuje okraj ledu. Tmavá oblast je díra v ledu vyplněná vodou. [MODIS-Aqua via NASA Worldview; sea ice contours from AMSR2 ASI via University of Bremen]

Toto záhadné místo, označované jako polynie, je podivné hned z několika důvodů.

Poprvé bylo spatřeno v 70. letech, ale následně na několik desetiletí zmizelo, než se znovu objevilo, což vyvolalo mezi vědci zmatek.

"V té době vědecká komunita vypustila první satelity, které poskytly pohled na sněhem a ledem pokryté oblasti z vesmíru." řekl o svém objevu uskutečněném před desetiletími doktor Torge Martin z GEOMAR Research Division. "Měření na místě, v jižním ledovém oceánu, stále vyžadují značné úsilí a jsou nákladná, proto jsou velmi omezená."

Tato obrovská díra byla nedávno nalezena skupinou výzkumníků z univerzity v Torontu a projektu Southern Ocean Carbon and Climate Observations and Modeling (SOCCOM) project poté, co tuto oblast monitorovali ve snaze najít podobnou díru, která se objevila už minulý rok.

Satelitní snímek z 25. září 2017. Modrá linie představuje hranici ledu.

Satelitní snímek z 25. září 2017. Modrá linie představuje hranici ledu. [MODIS-Aqua via NASA Worldview; sea ice contours from AMSR2 ASI via University of Bremen]

Díra objevená letos je však největší, jaká kdy byla nalezena. Má plochu 78 000 kilometrů čtverečních.

"Uprostřed tuhé zimy, více než měsíc v kuse jsme tu měli oblast, kde byla vodní plocha." řekl Kent Moore, profesor fyziky na univerzitě v Torontu. "Je opravdu neuvěřitelné, že tato polynie na 40 let zmizela a najednou se objevila znovu."

Mnozí dávají původ této masivní díry za vinu klimatickým změnám, které jsou hnací silou mnoha změn, které v posledních letech v Antarktidě pozorujeme. Nicméně vědci stále hledají přesvědčivou spojitost mezi klimatickými změnami a výskytem těchto masivních děr.

Výzkumníci z projektu SOCOM nyní provádějí podrobný průzkum této díry, což doufejme pomůže objasnit její původ a zodpoví všechny otázky.