Ganyemede.jpg

Chystaná sonda JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) bude provádět přelety nad galileovskými měsíci, aby mohla svým radarem prostudovat vodní masu pod povrchem těchto měsíců, zejména Ganymedu.

Tento měsíc je obzvláště důležitý, protože vědci si myslí, že právě zde se nachází největší oceán ve Sluneční soustavě.

Skutečnost je taková, že pokud by toto těleso neobíhalo plynného obra, ale přímo Slunce, perfektně by zapadalo mezi ostatní planety.

S průměrem více než 5 200 kilometrů je Ganymed dokonce větší než Merkur a pouze o něco málo menší než Mars.

V roce 2016 učinil Hubbleův vesmírný dalekohled ohromující objev, když odhalil přítomnost obrovského oceánu slané vody na Ganymedu. A jak prozatím víme, přítomnost vody je nezbytná i pro přítomnost života.

Ganymede-layers.jpg

"Tento objev je obrovským milníkem, ukazujícím na to, co dokáže zatím stále jen Hubble." řekl John Grunsfeld, asistent ředitele Science Mission Directorate v NASA, který je nyní již v důchodu. "Během svých 25 let na oběžné dráze uskutečnil Hubble spoustu objevů v naší sluneční soustavě. Hluboký oceán pod ledovým příkrovem Ganymedu je dalším z úžasných míst, kde můžeme hledat mimozemský život."

Vědci nyní věří, že tento galileovský měsíc může být možná tím nejslibnějším místem, kde by se mohl mimozemský život skrývat.

"Myslíme si, že oceán na Ganymedu obsahuje více vody, než oceán na Europě." vysvětlil Olivier Witasse, vedoucí mise JUICE, kterou připravuje ESA a která by měla zkoumat Ganymed a Europu od roku 2020.

"Na Ganymedu je šestkrát více vody, než na Zemi a třikrát více, než na Europě - nejmenším ze čtyř galileovských měsíců obíhajících Jupiter."

Mohl by být pod ledovým příkrovem Ganymedu život? [YouTube]

Zhruba ve stejné době, kdy bude mít mise JUICE hotový průzkum Ganymedu a Europy, se jiná mise, tentokrát vyslaná NASA, nazvaná Clipper, také zaměří na tento měsíc.

Díky tomu, a díky neuvěřitelně úspěšné předchozí misi Cassini k měsícům Saturnu, budeme mít během několika let kompletní přehled o "vodních měsících", které obíhají kolem plynných obrů v naší sluneční soustavě.

Doufejme, že na těchto měsících najdeme konečně i život.

Ganymed - měsíc s vlastním magnetický polem

ganymede-half.jpg

Ganymed je největším měsícem ve Sluneční soustavě a také jediným, který má vlastní magnetické pole. Díky tomu je možné na jeho pólech pozorovat velkolepé polární záře. Protože obíhá poměrně blízko Jupiteru, leží uvnitř jeho magnetického pole, takže kdykoliv se magnetické pole Jupiteru mění, rozzáří se tento měsíc polárními zářemi.

Podle prvotních plánů zavítá JUICE velice blízko k měsícům, na vzdálenost 200 až 1 000 kilometrů. Díky tomu se vědci velice těší na objevy, které sonda učiní.

Už teď objev podpovrchového oceánu pod zmrzlou krajinou Ganymedu podle vědců znásobil naše šance na nalezení mimozemského života, aniž bychom kvůli tomu museli opustit Sluneční soustavu.