Víceprezident Mike Pence představil plán Trumpovy administrativy, který počítá s vrácením lidí zpět na povrch Měsíce.

Je to oficiální, Spojené státy americké se nejen vrátí na Měsíc, ale vyšlou lidí mnohem dále než na náš přírodní satelit.

Pod křídly raketoplánu Discovery, na prvním setkání znovu ustanoveného Národního vesmírného shromáždění, oznámil víceprezident Mike Pence že Spojené státy posunou hranice zkoumání vesmíru tím, že vyšlou astronauty zpět na Měsíc.

Vláda Spojených států už nařídila NASA, aby poslala astronauty zpět na Měsíc a vytvořila z něj zastávku pro cesty lidí na Mars.

"Astronauti NASA se vrátí na Měsíc - ne jen proto, aby tam zanechaly stopy a vlajky, ale abychom tam vybudovali základy potřebné pro poslání Američanů na Mars a dál." řekl Pence publiku.

us-going-back-to-moon.jpg

Víceprezident popsal tento dlouho očekávaný krok jako "základní kámen" budoucího průzkumu Sluneční soustavy.

"Prezident nás pověřil položením základních kamenů, na kterých může Amerika postavit trvalou komerční přítomnost lidí na nízké oběžné dráze Země." dodal víceprezident.

"Před půl stoletím jsme vyhráli závod o Měsíc a nyní vyhrajeme i vesmírný závod 21. století."

V odpovědi na toto prohlášení řekl zastupující ředitel NASA Robert Lightfoot: "NASA byla pověřena úkolem vypracovat plán inovativního a trvale udržitelného programu průzkumu s komerčními a mezinárodními partnery, který umožní rozšíření lidstva po Sluneční soustavě, navrátí lidi na Měsíc a zahájí jeho dlouhodobý lidský průzkum a využití a následně povede k misím lidí na Mars a do dalších míst."

NASA však není jediná, kdo má v hledáčku Měsíc a Mars.

Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska už roky vyvíjí prostředky nezbytné k poslání lidí na Měsíc a dál.

"Pokud bychom snížil částku nutnou k cestě na Mars zhruba na úroveň ceny středně velkého domu ve Spojených státech, která je asi 200 000 dolarů, myslím, že potom by byla pravděpodobnost založení soběstačné civilizace velice vysoká." řekl už v minulosti Musk.

NASA posledních deset let pracuje na nové velké raketě nazývané Space Launch System (zkráceně SLS) a zároveň na nové vesmírné lodi Orion. Oba tyto prostředky byly původně vyvíjeny jako součást Obamova cíle přistání lidí na Marsu.

Zástupci společností jako je SpaceX, Lockheed Martin nebo Sierra Nevada už uvedli, že jsou připraveni zahájit novou éru vesmírných letů. Také diskutovali s NASA o možnostech jejich vlastních vesmírných lodí, které by mohly v budoucnu pomoci lidem dosáhnout Měsíce, Marsu a dalších planet a měsíců ve Sluneční soustavě.