Existují prokazatelně zdokumentované objevy, která nás nutí zamyslet se nad tím, jestli je historie v podobě, v jaké ji známe kompletní a pravdivá.

Jeden z těchto, podle mnoha lidí kontroverzních, objevů byl učiněn v husté džungli v Guatemale. Zde doktor Oscar Rafael Padilla Lara získal fotografii obrovské kamenné hlavy vzhlížející vzhůru, téměř pohlcenou okolní vegetací. Zarážející je, že rysy, jaké tato hlava nesla, se vůbec nepodobaly obyvatelům této oblasti.

Povšimněte si velikost v porovnání v vedle stojícím autem i muže, sedícím na vrcholku hlavy.

Povšimněte si velikost v porovnání v vedle stojícím autem i muže, sedícím na vrcholku hlavy.

Tato obrovská megalitická hlava byla vyfotografována v 50. letech majitelem pozemku, na kterém byla hlava nalezena. Fotografie byla nakonec zaslána doktoru Padillovi, nicméně tomu se nikdy nepodařilo majitele pozemku kontaktovat, protože mezitím zemřel. Zbyla mu tedy pouze tato fotografie a vágní popis místa kdesi uprostřed džungle v Guatemale, kde se měla hlava údajně nacházet.

Nicméně doktor Padilla byl zároveň také právníkem a ufologem, mimo jiné i autorem knihy Enciclopedia ufológica de Guatemala.

Příběh o této kamenné hlavě byl poprvé uveřejněn v roce 1987 v časopise Ancient Skies, který vydávala společnost Ancient Astronaut Society. Článek doprovázela fotografie monolitu, která byla tak kontroverzní, jak to jen bylo možné. Tvář vykazovala rysy, které nepatřily žádným obyvatelům této oblasti: tenké rty a velký hranatý nos, které působí kavkazským dojmem.

Hlava byla údajně vytesána se zavřenýma očima, nicméně pokud by byly otevřené, dívaly by se přímo na oblohu.

Díky muži sedícímu na monolitu a auto stojícímu poblíž lze také vypočítat přibližné rozměry hlavy - měla mezi 4 a 6 metry na výšku, přičemž byla posazena na krku.

Padilla se snažil najít hlavu za každou cenu a vydal se proto na místo, kde byla fotografie údajně pořízena. Poté, co ji ukázal místním obyvatelům, zjistil, že se monolit nachází na jednom z pozemků rodiny Bienerových. Bohužel však už není známo, o který pozemek se jednalo.

Padilla nakonec hlavu skutečně našel, ale k jeho překvapení byla téměř zcela zničena, protože byla použita místními ozbrojenci jako cvičný terč. Jak poznamenává Coppens: "Byla zničena revolucionáři zhruba deset let předtím, než Padilla dorazil. Našli jsme ji prostě příliš pozdě. Byla použita jako cvičný cíl rebely, kteří bojovali proti vládě. To ji zásadně poničilo, podobně jako například Sfinga v Egyptě, které Turci ustřelili nos, jen to bylo v tomto případě mnohem horší. Oči, uši a nos byly kompletně pryč. Nepomohlo tomu moc ani to, že byla vytesána z měkkého pískovce - díky tomu byla tvář velice hladká, ale také snadno zničitelná. Padilla dokázal alespoň změřit její výšku, která byla mezi 4 a 6 metry, přičemž hlava ještě seděla na krku."

Poté tento příběh zmizel stejně rychle, jako se objevil. O několik let později byl ale znovu vyprávěn autory dokumentu "Revelations of the Mayans 2012 and Beyond", kteří tvrdili, že tato fotografie a socha jsou důkazem dávného kontaktu lidstva s mimozemšťany.

Aby tato tvrzení autoři dokumentu podpořili, zveřejnili také dokument sepsaný guatemalským archeologem Hectorem E Majiou, který tvrdil, že: "Můžu vás ujistit o tom, že tento monument nevykazuje žádné charakteristiky Mayů, Nahuatlů, Olméků nebo jakékoliv jiné předhispánské civilizace. Byl vytvořen nadřazenou a velice vyspělou civilizací s úžasnými znalostmi, o níž neexistují na této planetě žádné záznamy."

To, jestli byla tato hlava autentická nebo ne, zůstává dnes záhadou. Pokud byla opravdu pravá a Padillova tvrzení jsou založena na faktech, pak jsme zde měli obrovský monument naprosto nezapadající do okolí místa nálezu, o kterém nevíme kdo jej vytvořil, kdy nebo proč, protože byl později kompletně zničen.

Přesné místo nálezu této hlavy není známo a do dnešního dne nebyla podniknuta jediná archeologická mise, která by se pokusila zbytky hlavy znovu nalézt, najít další podobné monumenty v jejím okolí nebo zjistit, zda hlava měla po zemí pohřbené i tělo.

Pokud však tento monument byl pravý, naznačuje to existenci dlouho ztracené civilizace, která tuto oblast obývala dlouho před tím, než se zde objevili Mayové. Samozřejmě je zde také šance, že celý příběh je naprosto smyšlený, nicméně na fotografii vypadá hlava velice skutečně.

Kdo by také tesal uprostřed džungle 6 metrů vysokou falešnou hlavu jen proto, aby poté pořídil jedinou fotografii?