Černá díra - koncept. [Archange1Michael]
Nová obrovská černá díra byla objevena japonskými astronomy. Schovává se uvnitř oblaku toxického plynu vzdáleném asi 25 000 světelných let od Země. Její vzdálenost od středu Mléčné dráhy je asi 195 světelných let.
Objev byl učiněn, když astronomové studovali pohyb toxického oblaku plynu soustavou teleskopů ALMA (Large Millimeter / submillimeter Array), která se skládá z 66 radioteleskopů umístěných v Chilském pohoří Atacama.
Zkoumání ukázalo, že molekuly oblaku plynu jsou zachycovány silným gravitačním polem, které může být vysvětleno jedině přítomností černé díry ve vzdálenosti maximálně 1.4 bilionu kilometrů.
Ačkoliv objev zatím nebyl potvrzen, jiná pozorování zachytila rádiové vlny naznačující, že v centru tohoto oblaku může být skutečně černá díra. Pokud se objev potvrdí, bude se jednat o první černou díru střední velikosti objevenou v Mléčné dráze.
"Po pečlivé analýze pohybu plynu uvnitř oblaku jsme došli k závěru, že jej ovlivňuje objekt o hmotnosti asi 100 000 Sluncí, který se nachází v jeho středu." řekl Tomoharu Oka, japonský astronom pověřený vedením výzkumu.
O existenci černých děr střední velikosti bylo zatím jen teoretizováno, ale doteď nebyl žádná taková objevena.
Vědci věří, že supermasivní černé díry hrají klíčovou roli při vzniku galaxií, hvězd a dokonce i samotného života.
podle vědců má každá supermasivní černá díra velikost asi poloviny procenta galaxie, v jejímž středu se nachází, což naznačuje, že černé díry jsou možná příčinou formování galaxií a ovlivňují jejich vývoj.
Tento nový objev byl popsán v časopise Journal Nature Astronomy a nabízí důležitý pohled na to, jak se supermasivní černé díry, jako ta, která se nachází v centru naší galaxie, utvářely.
Přes to, že supermasivní díry se nacházejí v centru téměř všech galaxií, nemáme tušení jak je možné, že jsou tak velké.
Odborníci mají problémy s jejich nalezením ve vesmíru - hlavně proto, že jsou dokonale černé. Mohou však pozorovat jejich gravitační účinky na okolní hmotu.
Černé díry jsou místa ve vesmíru, která mají tak silné gravitační pole, že z něj nemůže uniknout ani světlo. Díky tomu žádné světlo neodrážejí a nelze je tedy pozorovat přímo.
Tomoharu Oka uvedl, že nově objevená černá díra by mohla být jádrem trpasličí galaxie, kterou Mléčná dráha před miliardami let pohltila.
Profesor Oka si myslí, že postupem času se tato černá díra přiblíží k Sagittariusu A* a že tato už tak obrovská černá díra svého menšího protivníka pohltí, díky čemuž ještě více povyroste.
"Jeden možný scénář je, že černé díry střední velikosti - které se vytvářejí při vzniku mnoha nových hvězd v mladých kompaktních hvězdokupách - splývají v centrech galaxií, kde se z nich formují supermasivní černé díry. Ačkoliv v minulosti bylo nalezeno mnoho kandidátů na černou díru střední velikosti, žádný z nich nebyl potvrzen. Až tento nově nalezený kandidát má velice vysokou šanci na to, že bude jeho existence opravdu potvrzena." dodal profesor Oka.
Prozatím nejsou k dispozici všechny potřebné údaje pro potvrzení tohoto objevu, ale i tak nám tento výzkum otevírá nové okno do vesmíru a rozšiřuje náš pohled na vznik a vývoj galaxií, hvězd a nás samotných.