Planetární systém TRAPPIST-1 tvoří celkem 7 středně velkých planet zemského typu, z nichž pět (b, c, e, f, g) je velikostí podobných Zemi a dvě (d, h) jsou střední velikosti, něco mezi Marsem a Zemí. Tři z těchto planet (e, f, g) obíhají v obyvatelné oblasti hvězdy.
Tým astronomů, který vede Michaël Gillon z Institutu astrofyziky a geofyziky na univerzitě v Liège v Belgii nyní využil teleskop TRAPPIST na observatoři La Silla v Chile k dalšímu pozorování systému TRAPPIST-1 a hledání dalších potenciálních planet v tomto systému.
Tento koncept ukazuje, jak by mohly planety v systému Trappist-1 vypadat, na základě známých informací o jejich velikostech, hmotnostech a vzdálenosti od hvězdy. [NASA/JPL-Caltech]
Systém TRAPPIST-1 je v současné době nejslibnějším planetárním systémem, ve kterém by se mohla nacházet planeta podobná Zemi.
Co tedy zatím víme?
Planetární systém TRAPPIST-1 se nachází asi 40 světelných let od Země a astronomové v něm zatím našli celkem 7 kamenných planet obíhajících mateřskou hvězdu. Tyto planety jsou velikostí podobné Zemi a tři z nich by mohly na svém povrchu mít vodu v kapalném skupenství.
TRAPPIST-1 je červený trpaslík. Je chladnější, menší a mnohem aktivnější než naše slunce, navzdory faktu, že se velikostí podobá spíše Jupiteru. Jeho hvězdné erupce mohou dosahovat do vzdálenosti milionů kilometrů, což není úplně nejlepší zpráva pro vnitřní planety, protože nejbližší planeta v tomto systému se nachází pouhých 10 milionů kilometrů od hvězdy. Další planety jsou pak od sebe postupně vzdáleny vždy zhruba 400 000 kilometrů.
Navzdory faktu, že jsou planety v systému TRAPPISt-1 pravděpodobně bombardovány solárními erupcemi, zjistili astronomové nedávno, že všech 7 planet by mělo být schopno udržet si atmosféru, ačkoliv nejlepší šance na to mají vnější planety g a h.
Nová studie publikovaná v PNAS nyní vypočítala rychlost úbytku atmosfér těchto planet v systému TRAPPIST-1 a zdá se, že minimálně planeta TRAPPIST-g, která se nachází v obyvatelné oblasti hvězdy, by měla být schopna udržet si atmosféru miliardy let. Díky tomu mám tato planeta vysokou šanci na to, aby se na jejím povrchu vyskytovala voda v kapalném stavu, což je náš základní předpoklad pro hledání mimozemského života.
Další výzkum tohoto planetárního systému bude provádět i chystaný vesmírný teleskop Jamese Webba, který by měl začít fungovat v roce 2019 a který astronomové využijí při hledání stop atmosfér tamních planet, což by nám mělo odpovědět na otázku, zda jsou planety v tomto systému vhodné pro život v podobě, v jaké ho známe.