Nyní se zdá, že je jen otázkou času, než se nám podaří pozorovat devátou planetu přímo.

planet-nine.jpg

V tuto chvíli máme tolik důkazů její existence, že potřebujeme už jen její přímé pozorování, abychom ji mohli oficiálně označit za součást našeho planetárního systému.

Nejnovější výzkum z univerzity v Michiganu přináší nové důkazy, které podporují hypotézu o existenci tohoto záhadného světa ve vnějších končinách Sluneční soustavy.

Nová studie se, stejně jako mnoho předchozích studií, zaměřila na transneptunické objekty (TNO), skupinu kamenných těles obíhajících Slunce daleko za dráhou Neptunu, nejvzdálenější známé planety Sluneční soustavy.

Podle některých vědců oběžné dráhy těchto objektů ukazují na to, že jsou tyto objekty zhruba o miliardu let starší než jsme předpokládaly, a jejich kořeny tedy sahají až do doby, kdy se Sluneční soustava utvářela.

Jiní vědci si však lámou hlavu nad tím, co je udržuje na jejich současných oběžných drahách, protože během delšího časového období by se měly srazit s některou z planet, nebo by měly být gravitací slunce "přitaženy" do vnitřních částí našeho planetárního systému, nebo naopak "vystřeleny" do mezihvězdného prostoru gravitačním působením ostatních planet.

searching-for-planet-9.jpg

Co je tedy udržuje na místě?

Aby odhalila možné schování transneptunických objektů, včetně možnosti ovlivnění jejich oběžných drah hypotetickou devátou planetou, provedla výzkumníce Juliette Beckerová se svými kolegy řadu rozsáhlých počítačových simulací.

Tyto simulace umožnily vědcům pozorovat úkaz nazývaný rezonanční skok, proces, při kterém transneptunické objekty "přeskočí" mezi dvěma stabilními oběžnými dráhami, čímž se vyhnout vypuzení se Sluneční soustavy.

Různé scénáře prokázaly, že gravitační vliv hypotetické deváté planety udržuje transneptunické objekty na stabilních drahách výrazně delší dobu, což znamená, že existence deváté planety může vysvětlit, proč naše planetární soustava v současné době vypadá tak, jak vypadá.

Jak devátá planeta ovlivňuje Sluneční soustavu. [YouTube]

Hypotetická planeta by tak mohla být chybějícím dílkem skládačky, vesmírným tělesem, které udržuje transneptunické objekty na místě poté, co jsou vypuzeny gravitačním vlivem Neptunu a umisťuje je na stabilní oběžné dráhy, což brání jejich úniku do mezihvězdného prostoru.

Ačkoliv jsou to vše určitě nesmírně zajímavé a vzrušující informace, stále bojujeme s tím, že devátá planeta nebyla přímo pozorována.

Můžeme jen doufat, že v blízké budoucnosti dokážeme buďto vypočítat její přesnou pozici a poté ji pozorovat, nebo že ji některý z nespočtu astronomů pozorujících nebe náhodou zahlédne.