Archeologové prozatím netuší, k jakému účelu sloužily stavby nalezené na satelitních snímcích Saudské Arábie. Věří však, že tyto stavby mohou být staré až 7 000 let.

Byly nalezeny různé druhy staveb. Některé jsou postaveny na nebo dokonce uvnitř jiných, což naznačuje, že původní stavby jsou velice staré.

Byly nalezeny různé druhy staveb. Některé jsou postaveny na nebo dokonce uvnitř jiných, což naznačuje, že původní stavby jsou velice staré.

Podle zpráv serveru Live Science byly v regionu Harrat Khaybar nalezeny skupiny kamenných zdí, které archeologové nazývají brány, protože při pohledu shora vypadají, jako brán v plotech kolem polí. Některé z těchto "bran" se nacházejí vedle sopečných pahorků, které kdysi chrlily žhavou lávu.

"Tyto brány jsou postaveny z kamene, hrubě a jsou poměrně nízké." napsal profesor David Kennedy z univerzity v západní Austrálii ve zprávě, která bude v listopadu zveřejněna v časopise Arabian Archaeology and Epigraphy. Zdá se, že tyto brány jsou "nejstaršími lidmi vytvořenými stavbami v této oblasti", poznamenal Kennedy a dodal, že "nelze nalézt žádný zřejmý důvod, proč byly postaveny".

Sopečný pahorek, na kterém se nacházejí "brány" na fotografii z 80. let.

Sopečný pahorek, na kterém se nacházejí "brány" na fotografii z 80. let.

Nejmenší z těchto staveb je dlouhá přibližně 13 metrů zatímco největší měří na délku úctyhodných 518 metrů.

Jak poznamenal Live Science, mnoho z těchto staveb tvoří několik kamenných zdí, které dohromady tvoří čtvercový prostor. Jiné, nazývané "brány typu I" tvoří pouze jedna zeď, na obou stranách zakončená navršenou hromadou kamenů.

"Brány se nacházejí téměř výhradně na bezútěšných, nehostinných lávových polích kde je minimum vody nebo vegetace, tedy místech, které jsou pro náš druh nejméně pohostinná." napsal Kennedy.

Většina těchto staveb byla objevena zkoumáním satelitních snímků, archeologické vykopávky přímo na místě zatím provedeny nebyly.

Brány mají mnoho tvarů a velikostí.

Brány mají mnoho tvarů a velikostí.

Aby byla odhalena pravá povaha a původ těchto bran, musejí být na místě provedeny archeologické průzkumy.

V 80. letech, než byly brány objeveny, vulkanologové Vic Camp a John Roobolmapped mapovali oblast Harrat Khaybar, včetně sopečného pahorku posetého bránami a jinými stavbami, uvádí Live Science.

Jelikož tyto pahorky už dávno nejsou aktivní, neměl by být terénní průzkum těchto míst příliš problematický.

"Pozorovali jsme mnoho míst, kde se mladší proudy lávy těmto stavbám vyhnuly a kde jsou zase obklopeny jinými stavbami." uvedl Camp pro Live Science. Jedna z těchto staveb je také částečně zakryta ztuhlou lávou, což ukazují i fotografie. Camp odhaduje, že nejstarší z těchto bran mohly být postaveny před více než 7 000 lety.