Data získaná japonskou sondou Kaguja odhalila jeskynní systém už v roce 2009. Tento systém je asi 50 kilometrů dlouhý a mohl by poskytnou útočiště budoucím osadníkům, jak uvedla japonská vesmírná agentura JAXA a deník Japan Times.

Obrovský jeskynní systém by mohl poskytnou úkryt budoucím kolonistům.

Obrovský jeskynní systém by mohl poskytnou úkryt budoucím kolonistům.

Japonská vesmírná agentura odhaduje, že tato dutina by mohla ochránit budoucí průzkumníky a osadníky před radiací a kosmickým zářením, pokud v budoucnu lidstvo začne na povrchu Měsíce budouvat základnu.

Tento jeskynní systém, který se podle odborníků utvořil před asi 3,5 miliardami let díky sopečné aktivitě na tehdejším Měsíci, se nachází v oblasti několika sopečných vrcholků, známé jako Marius Hills, poblíž stejnojmenného kráteru.

Objev byl učiněn poté, co sonda Kaguya vyfotografovala záhadnou díru na měsíčním povrchu s průměrem asi 50 metrů.

Následné zkoumání pomocí radaru a měření gravitačního pole v oblasti odhalilo, že tato díra je pouhým vstupem do gigantického tunelu nacházejícího se pod povrchem.

Tento objev jen podporuje hypotézu o tom, že Měsíc byl až do doby před asi 1 miliardou let nesmíně sopečně aktivní.

Snímek ze sondy Kaguya zachycující padesátimetrový vchod do obrovské jeskyně.

Snímek ze sondy Kaguya zachycující padesátimetrový vchod do obrovské jeskyně.

Vědci věří, že tato obrovská jeskyně je lávovým tunelem, který vznikl, když svrchní vrstvy lávy ztuhly, zatímco tekutá skála pod povrchem zůstala žhavá a dále tekla, uvedl Asahi Shimbun.

"Z vědeckého hlediska je tato jeskyně nesmírně užitečným místem." řekl Tetsuya Kaku, postgraduální student univerzity v Tokai, který se podílel na studii. Kaku také zmínil vysokou pravděpodobnost nalezení různých minerálů i vody uvnitř tohoto tunelu.

Inner-moon.jpg

Objevy jako je tento přicházejí v pravý čas.

Není to tak dávno, co víceprezident Spojených států amerických Mike Pence oznámil, že Trumpova administrativa chce, aby se NASA vrátila na povrch Měsíce.

"Astronauti NASA se vrátí na Měsíc - ne jen proto, aby tam zanechaly stopy a vlajky, ale abychom tam vybudovali základy potřebné pro poslání Američanů na Mars a dál." řekl víceprezident Pence na prvním setkání znovu ustanoveného Národního vesmírného shromáždění.

Návrat na Měsíc a případné vytvoření měsíční základny je podle moha odborníků jedním z hlavních cílů, které by mělo lidstvo sledovat.

Vytvoření základny na Měsíci nejen značně usnadní cestu lidí na Mars, ale také nám umožní mnohem snáze prozkoumávat další části Sluneční soustavy.