V roce 2016 připustila oficiální čínská místa, že ztratili kontrolu nad vesmírnou stanicí Tiangong-1.
Od té doby čínská vesmírná agentura oznámila Spojeným národům, že očekává dopad stanice na Zemi někdy mezi říjnem 2017 dubnem 2018.
Oběžná dráha vesmírné stanice se mezi tím dále snižuje a její pád je čím dál rychlejší, jak postupně vstupuje hlouběji do naší atmosféry.
V posledních týdnech se stanice dostala do hustších vrstev atmosféry, což ji ještě více zbrzdilo a značně zrychlilo její pád.
Minulý týden potvrdila Wu Ping, ředitelka kanceláře pro pilotované lety, na tiskové konferenci, že nepilotovaná vesmírná stanice spadne někdy v druhé polovině roku 2017. "Podle našich výpočtů a simulací většina částí stanice při pádu shoří v atmosféře." dodala s tím, že pár stanice pravděpodobně neovlivní leteckou dopravu ani nezpůsobí škody na zemi.
Podle astrofyzika Jonathana McDowella z Harvardu se nejnižší bod oběžné dráhy stanice momentálně nachází níže než 300 kilometrů nad povrchem Země.
Ačkoliv je jisté, že větší část stanice shoří v atmosféře, McDowell si myslí, že na povrch planety mohou i tak dopadnou části o hmotnosti až 100 kilogramů.
Také dodává, že je nemožné vypočítá přesné místo jejich dopadu.
Stanice Tiangong-1, což v překladu znamená "nebeský palác", byla vypuštěna v roce 2011 a byla používána k pilotovaným i nepilotovaným misím.
Stanici navíc v roce 2012 navštívila první i čínská astronautka, Liu Yang.
Podle Alice Gorman z univerzity Flinders sice Čína může monitorovat sestup stanice, ale nemůže ovlivnit, kde stanice spadne.
Tiangong-1 se pohybuje velkou rychlostí - odhaduje se až 27 000 kilometrů za hodinu - a je tak jisté, že při vstupu do naší atmosféry shoří.
"Jakmile sestoupí do hustších vrstev atmosféry, začne zpomalovat a a zahřívat, díky teřní o částice atmosféry. Jak se bude zahřívat, postupně se rozpadne na hořící části." dodává doktorka Gormanová.
Odborníci poznamenávají, že je velice nepravděpodobné, že by byl někdo při pádu stanice zraněn, nebo dokonce že by někdy tento pád viděl, protože stanice pravděpodobně dopadne někam do oceánu. Nicméně planeta je poměrně zalidněná a je tedy stále možné, že stanice dopadne někam poblíž obydleného území.