Alien-megastructure-ring.jpg

Tým astronomů studujících hvězdu KIC 8462852, která je známá jako Tabbyina hvězda, oznámil, že hvězda nedávno opět velice dramaticky potemněla. Pokles její jasnosti byl náhlý a největší od roku 2013.

O pár dní později se však jasnost hvězdy vrátila opět na původní hodnotu, což astronomy naprosto šokovalo.

Světelná křivka Tabbyiny hvězdy od března 2013.

Světelná křivka Tabbyiny hvězdy od března 2013.

Tabbyina hvězda byla pojmenována po své objevitelce, kterou je astrofyzička Tabetha Boyajian ze státní univerzity v Luisianě a která tuto hvězdu studuje už několik let. Ta tento týden oznámila, že jasnost hvězdy KIC 8462852 za poslední měsíc klesla o 5%.

Tabetha a její tým ohlásili začátek dalšího poklesu jasnosti hvězdy 19. března.

Za pomoci dat získaných sítí observatoří Las Cumbres, McDonald a Haleakala pak Tabetha a její tým pravidelně sledovali změny jasnosti hvězdy a informovali o nich na svém blogu.

"V pátek (16. března 2018) jsme si všimli, že poslední data ukazují na značný pokles oproti dřívější jasnosti hvězdy. Bohužel jsem díky špatným meteorologickým podmínkám na všech třech pozorovacích stanovištích mohli hvězdu pozorovat až následující noc... Jedná se však o nejrychlejší pokles v jasnosti hvězdy pozorovaný od mise Kepler v roce 2013! WOW!!"

Nejzáhadnější hvězda - profesor Jason Wright [YouTube]

O šest dní později publikovali astronomové aktualizaci a oznámili, že se jasnost hvězdy velice rychle vrátila zpět na původní hodnoty.

"Profil tohoto nového poklesu jasnosti se svým stabilním poklesem a rapidním vzestupem jasnosti připomíná zakrytí hvězdy kometou letící pozpátku."

Potvrzení toho, že se jasnost hvězdy vrací do normálu pak přišlo 23. března z astronomické observatoře Montsec patřící pod Catalonia Institute for Space Studies.

26. března pak vydali astronomové zprávu upřesňující, že jasnost hvězdy poklesla celkem o 5%, kterou nezávisle potvrdil John Hall - astronom z Americké asociace pozorovatelů proměnných hvězd.

Jak poznamenávají vědci, jednalo se o největší pokles jasnosti od 22% poklesu pozorovaného v roce 2015.

Tyto poklesy jsou pro vědce naprosto nevysvětlitelné, protože Tabbyina hvězda je jen o něco málo větší než Slunce a měla by tak mít podobnou a hlavně konstantní jasnost.

V datech z mise Kepler je pak možné najít podobný pokles jasnosti z roku 2011, kdy jasnost KIC 8462852 klesla o 22%.

Jedním z nejčastěji zmiňovaných vysvětlení pro pozorované poklesy jasnosti Tabbyiny hvězdy je existence mimozemské stavby obklopující nebo obíhající hvězdu.

Nedávné výzkumy které Tabetha se svým týmem provedla však naznačují, že za poklesy jasnosti pravděpodobně stojí obrovský oblak prachu, který blokuje některé vlnové délky světla hvězdy.

Ne každý je však s tímto vysvětlením spokojen a lovci UFO budou tento nový pokles nepochybně považovat za možný důkaz toho, že hvězdu nějaká obrovská stavba přece jen obíhá.