Pozůstatky chrámu objevené poblíž Gízy.

Pozůstatky chrámu objevené poblíž Gízy. [Czech Institute of Egyptology]

Pozůstatky chrámu patřícího Ramessovi II. z 19. dynastie (1295 - 1186 před naším letopočtem) byly objeveny v archeologické lokalitě Abúsír, jižně od Gízy.

Mustafa Waziri, mluvčí ministra pro historické záležitosti uvedl v prohlášení, že zbytky chrámu zaujímají rozlohu 32×52 metrů, na které byla nalezena základna z hliněných cihel a vnější zahrada spojená s hypostylovou síní, jejíž stěny byly natřeny na modro.

Na konci této místnosti nalezli archeologové zbytky schodů a rampy vedoucí do posvátné komnaty rozdělené do tří souběžných místností, jejíž stěny byly bohatě zdobeny barevnými malbami, díky čemuž bude možné určit přesné stáří tohoto chrámu.

Jedna z hliněných destiček nalezených uvnitř chrámu.

Jedna z hliněných destiček nalezených uvnitř chrámu. [Czech Institute of Egyptology]

Tento objev je dalším důležitým střípkem do skládačky, která nám umožňuje pohled na historii Egypta.

Waziri řekl, že už v roce 2012 stejná expedice objevila důkazy existence chrámu v této oblasti, který byl součástí velké nekropole starověkého města Memfisu, jihozápadně od současného hlavního města Káhiry.

Ramesse II. se zapsal do historie zejména díky obrovským scohám, které dal vybudovat v rámci svého intenzivního programu stavitelství a také díky tomu, že měl více potomků, než jakýkoliv jiný faraon.

Průčelí velkého chrámu v Abú Simbel.

Průčelí velkého chrámu v Abú Simbel. [Wikipedia]

Ramesse II. založil nové hlavní město Piramesse a vztyčil obrovské chrámy po celém Egyptě a Núbii. Jeho bezpochyby nejslavnější stavbou je Abú Simbel, vytesaný do skály a Ramesseum - jeho posmrtný chrám v Thébách.

Ramesseum.

Ramesseum.

Vedoucí expedice, profesor Miroslav Bárta uvedl, že výzkumníci našli jméno krále Ramesse II. vytesané na zbytcích reliéfů společně se scénami zobrazujícími sluneční bohy jako je Amon, Ra a bohyně Nejbet.

To není zase tak velké překvapení, jelikož Ra byl považován za krále bohů, patrona faraonů a stvořitele všeho okolo.

"Objev chrámu Ramesse II. nám poskytuje unikátní pohled na stavitelské a náboženské aktivity králů v oblasti Memfisu a současně ukazuje pevnou pozici kultu slunečního boha Ra, který byl v Abúsíru uctíván už od páté dynastie až po Nové království." uvedl profesor Bárta pro egyptský deník Ahram Online.