Pozůstatky chrámu patřícího Ramessovi II. z 19. dynastie (1295 - 1186 před naším letopočtem) byly objeveny v archeologické lokalitě Abúsír, jižně od Gízy.
Mustafa Waziri, mluvčí ministra pro historické záležitosti uvedl v prohlášení, že zbytky chrámu zaujímají rozlohu 32×52 metrů, na které byla nalezena základna z hliněných cihel a vnější zahrada spojená s hypostylovou síní, jejíž stěny byly natřeny na modro.
Na konci této místnosti nalezli archeologové zbytky schodů a rampy vedoucí do posvátné komnaty rozdělené do tří souběžných místností, jejíž stěny byly bohatě zdobeny barevnými malbami, díky čemuž bude možné určit přesné stáří tohoto chrámu.
Tento objev je dalším důležitým střípkem do skládačky, která nám umožňuje pohled na historii Egypta.
Waziri řekl, že už v roce 2012 stejná expedice objevila důkazy existence chrámu v této oblasti, který byl součástí velké nekropole starověkého města Memfisu, jihozápadně od současného hlavního města Káhiry.
Ramesse II. se zapsal do historie zejména díky obrovským scohám, které dal vybudovat v rámci svého intenzivního programu stavitelství a také díky tomu, že měl více potomků, než jakýkoliv jiný faraon.
Ramesse II. založil nové hlavní město Piramesse a vztyčil obrovské chrámy po celém Egyptě a Núbii. Jeho bezpochyby nejslavnější stavbou je Abú Simbel, vytesaný do skály a Ramesseum - jeho posmrtný chrám v Thébách.
Vedoucí expedice, profesor Miroslav Bárta uvedl, že výzkumníci našli jméno krále Ramesse II. vytesané na zbytcích reliéfů společně se scénami zobrazujícími sluneční bohy jako je Amon, Ra a bohyně Nejbet.
To není zase tak velké překvapení, jelikož Ra byl považován za krále bohů, patrona faraonů a stvořitele všeho okolo.
"Objev chrámu Ramesse II. nám poskytuje unikátní pohled na stavitelské a náboženské aktivity králů v oblasti Memfisu a současně ukazuje pevnou pozici kultu slunečního boha Ra, který byl v Abúsíru uctíván už od páté dynastie až po Nové království." uvedl profesor Bárta pro egyptský deník Ahram Online.