Jak nás historie naučila, vždy se najde něco nového k objevování, něco nového, co můžeme zjistit o našich předcích a čtyři nezávislí průzkumníci narazili uprostřed peruánské džungle na něco přesně takového - ztracený kus historie, který slibuje přinést další poznatky o dávné Incké říši.

Podle deníku Correo bylo ztracené město Inků nalezeno v provincii Calca průzkumníky, kteří se odvážili podniknout dlouho cestu na odlehlé místo, vzdálené zhruba 4 dny chůze od nejbližšího města.

Javier Paso, Benancio Encalada, Belisario Alvarez a Justo Puma byli při svém hledání podporováni místními úřady a jejich cesta trvala téměř dva týdny.

Průzkumníci, kteří město objevili věří, že se může jednat o bájné ztracneé město Paititi.

Průzkumníci, kteří město objevili věří, že se může jednat o bájné ztracneé město Paititi. [Correo]

"Je to tam strašidelné, není to jednoduchý terén, je tam tma, mokro a město není na první pohled vůbec vidět... Abychom se tam dostali, hodiny jsme cestovali z Calca do Quebrady, tři další do Sacramenta a poté jsme museli jít čtyři dny pěšky, nejdříve do hor, a poté dolů do údolí. Je to opravdu velice obtížný terén." řekl Paso.

Výzkumníci pak na místě objevili pozůstatky budov podobných těm, které stavěli Inkové, včetně zdí, teras a dokonce i domů.

"Nazvali jsme to Ztraceným městem, ačkoliv doufáme, že odborníci nám budou schopni říct jeho opravdový název." uvedl Javier Alegre, starosta města Qorimayo, který naznačil, že nedávno objevené město by mohlo odpovídat mýtickému inckému městu Paititi, které se nacházelo někde v Andách.

Město se nachází ve velice odlehlé oblasti.

Město se nachází ve velice odlehlé oblasti. [Correo]

"Už dříve jsme o tomto místě věděli, díky příběhům, které nám vyprávěli prarodiče a které byly předávány z generace na generaci. Nemůžeme s jistotou tvrdit, že se jedná o dávné město Paititi, ale myslíme si, že se jedná přinejmenším o vstupní bránu do Paititi." dodal starosta.

Expedici řídil Sernanp (National Service of Natural Areas Protected by the State of Peru) a decentralizované kulturní ředitelství města Cusco.

Zatím nicméně nebyly o tomto městě uveřejněny žádné vědecké studie, na podrobné prozkoumání vědci toto místo stále čeká.

Ztracené město Inků. [YouTube]

Ztracené město El Paititi

Paititi je legendární město Inků, nebo utopická bohatá země - záleží na tom, jaké legendy zrovna posloucháte. Údajně leželo na jih od And, ukryto někde v odlehlých deštných pralesech Peru, severní Bolívie nebo jihozápadní Brazílie. Legendy obklopující Paititi v Peru se točí kolem příběhu hrdiny Inkarri, který poté, co založil Q’ero a Cusco, odešel do džungle aby zde dožil svůj život v ukrytém městě Paititi. Jiné legendy o tomto místě hovoří jako o úkrytu Inků na pomezí Bolívie a Brazílie.

Průzkumníci našli pozůstatky staveb připomínajících stavby Inků, včetně zdí, teras a dokonce i domů.

Průzkumníci našli pozůstatky staveb připomínajících stavby Inků, včetně zdí, teras a dokonce i domů. [Correo]

Poblíž místa, kde se ztracené město nachází, žije v dobrovolné izolaci místní populace. To celou expedici trochu zkomplikovalo, protože bylo potřeba získat patřičná povolení a vyjednat cestu územím, na kterém tato populace žije.