Tým Britských archeologů vedený Timothy Insollem, profesorem na univerzitě v Éxeteru objevil ve východní Etiopii starodávné "město obrů", které se nachází v Haarle, 120 kilometrů od Rudého moře a 300 kilometrů od hlavního města země, Addis Abeby.
Během vykopávek byla nalezena mešita z 12. století, jejíž styl je podobný mešitám v Tanzánii nebo Somálsku. Její architektura ukazuje na existenci silného spojení mezi islámskými kulturami napříč Afrikou. Archeologové také nalezli množství předmětů a šperků pocházejících z Egypta, Indie, Madagaskaru, Jemenu, Malediv a Číny.
Tyto nálezy naznačují, že Etiopie byla se světem spojena mnohem více, než se původně předpokládalo. Věří se, že toto město bylo důležitým centrem obchodu v regionu v období mezi 10. a 15. stoletím a mělo přímé obchodní styky s městy v Perském zálivu, Egyptě a Indii.
Archeologové navíc analyzují pozůstatky zhruba 300 osob nalezené v pohřebních komnatách umístěných v mýtickém "městě obrů", aby zjistili, z čeho se skládala jejich strava a pochopili více o původu této dávné komunity.
"Tento objev přinesl revoluci do našeho porozumění obchodu v této archeologicky opomíjené části Etiopie. To, co jsme našli, ukazuje, že tato oblast byla centrem obchodu v regionu." uvedl vedoucí archeolog profesor Timothy Insoll z univerzity v Éxeteru.
Legendy hovoří o tom, že obři obývali toto město, protože budovy a zdi tohoto osídlení jsou postaveny z bloků kamene tak velkých, že si místní obyvatelé mysleli, že nemohly být zpracovány lidmi.
A i když toto se může zdát zajímavé, vědci nenašli žádné důkazy o existenci bytostí neobvyklých rozměrů obývajících město. Insoll věří, že populace obývající město byla smíšená komunita cizinců a místních obyvatel věnujících se produkci šperků.
"Archeologické nálezy naznačují, že toto místo bylo domovem velice smíšené komunity. Místní lidé byli velice horliví v tom, aby nám pomohli tyto záhady objasnit. Farmáři nacházeli během práce na svých polích záhadné předměty, včetně čínských mincí, a začaly se objevovat pověsti o tom, že město bylo domovem obrů. To jsme vyvrátili, nicméně si nejsem jistý, zda nám místní plně důvěřují." řekl Insoll v prohlášení.
Dávné kultury po celé planetě mají své legendy, které mluví o obrech, jež kdysi kráčeli po Zemi.
Nezáleží na tom, k jaké kultuře a na jaký kontinent se podíváte, pověsti o obrech existují všude.
Jeden z nejzajímavějších starověkých rukopisů, který naznačuje, že obři byli skuteční, byl nalezen v jeskyních Kumrán - soustavě jeskyní, z nichž některé jsou přírodní a jiné jsou uměle vytvořené, poblíž archeologického naleziště Kumrán v Judské poušti na západním břehu Jordánu. Zde odborníci objevili takzvanou Knihu obrů, apokryfskou židovskou knihu rozšiřující vyprávění obsažené v Bibli. Podle výzkumníků je text v této knize založen na 1. knize Henochově, pseudoepigrafickém dílu datovaném do třetího století před naším letopočtem. Toto dílo tvrdí, že před tisíciletími se lidé a andělé křížili, což je "fakt" zdokumentovaný dokonce v knize Genesis (6:1-4).