Antares a mračna

Antares a mračna [astro.cz]

Jednoho dne, dříve nebo později, se ze Slunce, které vidíme na obloze, stane rudý obr a zvětší se do takové míry, že pohltí Zemi a ostatní planety ve vnitřní části Sluneční soustavy. Pro vědce kteří chtějí studovat tento stav to znamená, že musejí hledat mimo sluneční soustavu, aby pochopili jak se hvězdy podobné Slunci vyvíjejí a jaké mechanismy je v každém stádiu jejich vývoje pohánějí.

Aby zjistili co možná nejvíce o posledních stádiích vývoje těchto hvězd, zaměřil se v nové studii Keiichi Ohnaka, výzkumník z Chilské Universidad Católica del Norte (UCN) na rudého superobra Antares a na to, proč vyvrhuje ze svého povrchu tak obrovské množství materiálu, jak se blíží ke konci svému života a výbuchu v podobě supernovy.

Obrovská velikost Antaresu, který je 883x větší než slunce, z něj dělá ideálního kandidáta pro studium toho, co se může jednoho dne stát s naším Sluncem, a eventuelne se Zemí až se začne Slunce zvětšovat.

Antares je také známý jako Alpha Scorpii, což znamená, že se jedná o nejjasnější hvězdu v souhvězdí Štíra. Jeho rudá barva je dobře viditelná na srpnové noční obloze.

V rozhovoru pro Space.com profesor Ohnaka uvedl: "Touto studií jsme otevřeli nové okno které nám umožňuje pozorovat jiné hvězdy než je naše Slunce, podobným způsobem jakým pozorujeme Slunce."

Antares je opravdu obří hvězda.

Antares je opravdu obří hvězda.

"Použitou techniku můžeme aplikovat i na pozorování jiných problémů - nejen u superobřích hvězd, jako je Antares, ale také u jiných typů hvězd."

Tým astronomů vedený Keiichi Ohnakou publikovalv časopise Nature studii, která představuje nový pohled na tohoto rudého obra.

Pro své pozorování použili observatoř VLT, soustavu čtyř teleskopů z nichž každý měří 8 metrů v průměru, schopných pracovat dohromady jako jediný obří přístroj, což z této soustavy fakticky činí největší optický teleskop na světě.

Porovnání velikostí Slunce a Antaresu. Černý kruh představuje orbit Marsu, pokud by byl Antares uvnitř Sluneční soustavy.

Porovnání velikostí Slunce a Antaresu. Černý kruh představuje orbit Marsu, pokud by byl Antares uvnitř Sluneční soustavy.

Emisní spektrum CO dovolilo astronomům odhadnout hustotu a rychlost plazmatu, které Antares vyvrhuje. Zde byli doslova zaskočeni, protože zjistili, že jeho hustota je mnohem vyšší, než předpovídaly modely.

To znamená, že hvězda ze svých hlubin vyvrhuje na povrch mnohem více hmoty, než si vědci dříve mysleli že je vůbec možné.

To lze interpretovat pouze tak, že uvnitř Antaresu působí extrémně silné a dosud neznámé síly, které doteď astronomové nikde jinde neviděli.