Podle odborníků obsahuje tato dávná časová schránka zprávu, která hovoří o stvoření světa. Je pokryta symboly, které se výzkumníkům stále nepodařilo rozluštit.

Socha je zhruba 3x starší, než Egyptské pyramidy v Gíze.

Socha je zhruba 3x starší, než Egyptské pyramidy v Gíze. [Constantin Voutsen]

Jedna z nejzáhadnějších soch, která byla na Zemi nalezena, byla objevena horníky při hledání zlata v Uralských horách v roce 1894.

Sochu, pojmenovanou Shigirská modla, pokrývá šifrovaná zpráva která je stará neuvěřitelných 11 000 let. To ji činí zhruba 3x starší, než jsou Egyptské pyramidy v Gíze.

Tato úžasná dřevěná socha má celkem sedm tváří a byla objevena náhodou, v současnosti je tato modla vystavena v muzeu v Jekatěrinburgu. Podle vědců je pouze jedna z jejích sedmi tváří trojrozměrná.

Němečtí vědci, kteří sochu pečlivě studovali, určili její stáří na 11 000 let.

shigir-idol-02.jpg

Nikdo zatím nebyl schopen přečíst ani rozluštit šifrovanou zprávu, která je na soše vyřezána. Nikdo není schopen ani vysvětlit, proč Shigirská modla - která byla údajně vytvořena dávnými mezolitickými obyvateli - vypadá tak, jak vypadá, s oválnou hlavou, sedmi tvářemi, a proč byla původně 5,3 metrů vysoká. Je opravdu obrovská, což vás nutí ptát se proč? Není jednodušší vyřezat něco menšího?

Na nedávné věděcké konferenci v Jekatěrinburgu, které se účastnili i zahraniční odborníci, profesor Mikhail Zhilin řekl, že dřevěná socha, která byla původně 5,3 metrů vysoká, byla vyrobena z modřínu, přičemž její podstavec a hlava byly opracovány pomocí speciálních křemičitých nástrojů.

"Povrch byl vyleštěn brusivem s velmi jemným zrnem, poté co byl tvar vyřezán pomocí dláta." uvedl jeden z odborníků. "Byla použita nejméně tři různá dláta, která měla čepele různých velikostí." uvádí Siberian Times.

Sedm tváří Shigirské modly.

Sedm tváří Shigirské modly.

Odborníci uvedli, že sedm tváří této modly byly poslední části, které byly vyřezány, protože kromě dlát byly na jejich vytvarování použity i jiné, velice zajímavé nástroje - vyrobené z dolních částí bobřích čelistí.

Profesor Zhilin dodal, že "Bobři jsou ideálně vybaveni ke kousání dřeva. Pokud nabrousíte bobří tesák, dostanete skvělý nástroj který je ideální pro tvarování konkávních povrchů."

Vědci objevili nástroje vyrobené z bobřích čelistí na podobném archeologickém místě jménem Beregovaya 2, které se datuje do stejného období.

Poté, co prozkoumali Shigirskou modlu, odborníci věří, že tyto nástroje odpovídají zářezům a stopám opracování na soše.

shigir-idol-04.jpg

A i když jsme přišli na to, jak byla socha vyřezána, stále nechápeme přesný účel sochy, ani nerozumíme zprávě kterou nese, a tomu proč vypadá jako všechno možné, jen ne lidé kteří zde žili před 11 000 lety.

shigir-idol-05.jpg

Co nám chtěli tvůrci sochy sdělit? Jakou zprávu vyřezali před 11 000 lety do jejího povrchu? A proč se vůbec rozhodli vytvořit takto obrovskou sochu?

shigir-idol-06.jpg

Profesor Zhilin, který vede věděcký výzkum v Archeologickém institutu Ruské akademie věd, se dříve vyjádřil jak byl při studiu modly ohromen.

"Je to opravdové mistrovské dílo, která má obrovskou emocionální hodnotu a sílu." uvedl profesor. "Je to nejunikátnější socha, jaká kdy byla nalezena. Na celém světě není nic, co by se jí podobalo. Je neuvěřitelně živá a zároveň komplikovaná. Celá je navíc pokrytá šifrovaným poselstvím. Lidé si s její pomocí předávali znalosti." dodal profesor Zhilin.

shigir-idol-07.jpg

Odborníci studující sochu se jednomyslně shodují na tom, že poselství které socha nese však pravděpodobně "zůstane pro moderního člověka naprostým tajemstvím".