Nazca-lines.jpg

Linie v Nazca, které se nacházejí na planině Nazca v Peru zaměstnávají představivost historiků, výzkumníků a turistů už celá desetiletí.

Tyto linie, které jsou viditelné pouze ze vzduchu, byly poprvé spatřeny v roce 1927 když aerolinky začaly létat nad Peru a pasažéři začali hlásit že vidí na zemi podivné linie, postavy a tvary.

Zatím výzkumníci zaznamenali přes 800 rovných čar, 300 geometrických tvarů a 70 zpodobnění zvířat a rostlin označovaných jako biomorfy. Nikdo s jistotou neví, jaký je jejich význam, proč byly vytvořeny, kdo je vytvořil a proč jsou viditelné pouze ze vzduchu.

Jedno z nejzáhadnějších míst na Zemi.

Jedno z nejzáhadnějších míst na Zemi.

Odhaduje se, že byly vytvořeny dávnou kulturou Nazca a největší nalezená postava měří neuvěřitelných 200 metrů, největší symbol je 14,5 kilometrů dlouhý. Kultura Nazca v této suché oblasti Peru vzkvétala mezi 1. a 8. stoletím našeho letopočtu.

Kultura Nazca patřila k dávným prehistorickým civilizacím, které dokázaly úspěšně přivést pozdemní vodu na povrch a použít ji k zavlažování.

Symboly v Nazca.

Symboly v Nazca. [Simon E. Davies.]

Místní legendy naznačují, že Viracocha, stvořitel Inků, dal pokyn k vytvoření těchto symbolů před tisíci lety.

Nicméně pravda je taková, že nevíme, proč byly vytvořeny. O jejich původu existuje spousta teorií.

V roce 1985 archeolog Johan Reinhard spekuloval, že že tyto linie byly masivní symboly užívané při náboženských rituálech, kdydávní obyvatelé uctívali božstvo spojené s vodou a úrodou.

Testy provedneé vědci na místě čas ukázaly, že tyto čáry mají asi 8000× větší elektrickou vodivost, než okolní materiál. Jsou také v průměru 10 až 30 centimetrů hluboké. Nejslavnější ze symbolů je beze sporu kolibřík, kondor, astronaut a pavouk.

I i když tyto čáry obepíná řada záhad a tajemství, našli se tací, kteří šli ještě dál a začali zkoumat, co by se stalo, pokud bychom čáry prodloužili a obepnuli jimi celou planetu.

Výsledek tohoto snažení nedávno zveřejnil jeden z uživatelů YouTube, a jeho závěry jsou šokující.

Proč? Protože pokud čarami překryjete model Země, například v Google Earth, setkávají se všechny v jednom jediném bodě - v Kambodži, kde stojí Angkor Vat, chrámový komplex a jeden z největších náboženských monumentů na planetě, pokrývající plochu 162,6 hektarů.

The Nazca Lines Plotted Over The Whole Earth [YouTube]

A přes to, že skutečnost, že se linie z Nazca setkávají na druhé straně planety v chrámovém komplexu Angkor Vat je fascinující, pravdou je, že Angkor Vat je přesným protilehlým bodem planiny Nazca.

Protilehlý bod na povrchu koule označuje místo, které je přesným protějškem jiného bodu vzhledem k průměru koule. Tyto dva body tak odděluje nejdelší možná vzdálenost mezi nimi, vedoucí jak po povrchu koule, tak skrz ni.

Ačkoliv mnozí poukazují na to, že se jedná pouze o náhodu a že takovýchto "spojení" můžeme na celé planetě pozorovat více, nezdá se to být úplnou náhodou... znali snad tvůrci těchto čar Angkor Vat, umístěný na opačné straně planety?