Název této řeky, v jazyce domorodých obyvatel Shanay-timpishka, znamená "vařící se horkem Slunce".

Už Španělští dobyvatelé si vyprávěli o existenci této řeky, nicméně takovéto zvěsti byly vždy považovány za mýtus.

Tady byste si asi zaplavat nechtěli...

Tady byste si asi zaplavat nechtěli... [Science Friday]

Čistě technicky tyto řeky existují, ale jsou spjaty s vulkány nebo obecně s geotermální aktivitou. Tato řeka je ale jiná.

Řeku objevil Andres Ruzo, vědec, který se navzdory faktu, že jeho kolegové považovali nalezení této řeky za nemožné, vydal jsi hledat a byl ve svém snažní skutečně úspěšný.

Pozor kam šlapete, do řeky byste určitě nechtěli spadnout.

Pozor kam šlapete, do řeky byste určitě nechtěli spadnout. [Devlin Gandy]

Jak se přiznal, při svém pátrání se spolehl hlavně na slova své matky, která mu kdysi vyprávěla o tom, že řeka existuje a že ji jako dítě viděla.

A ačkoliv známe jiné vařící se řeky, ty se většinou nacházejí v aktivních vulkanických oblastech a jsou tak spojeny s geotermální aktivitou. Nicméně tato řeka je jiná. V oblasti, kde se nachází, žádné známé sopky nejsou.

Když Ruzo ponořil do řeky teploměr, naměřil teplotu 86°C.

Získat vzorek není úplně jednoduché.

Získat vzorek není úplně jednoduché. [Devlin Gandy]

Jak Ruzo vysvětlil, řeka má od jednoho břehu k druhému šířku 25 metrů, je 6 metrů hluboká a horká voda cirkuluje v délce více než kilometrů.

V rozhovoru pro TED talk uvedl: "Když jsem to uviděl, okamžitě jsem sáhl po svém teploměru. Průměrná teplota v řece je 86 stupňů Celsia, což sice není bod varu, ale je to hodně blízko... nejedná se tedy o legendu."

Nejbližší známá sopka je 700 kilometrů daleko, což z řeky činí pro vědu naprostou záhadu. Jedná se o jedinou známou řeku tohoto typu na Zemi.

Tento říční systém je pravděpodobně částí obrovského hydrotermálního systému, tak unikátního, že se nikde jinde na planetě nenachází.

Vědci odhalili, díky chemickému rozboru vody z řeky, že tato voda původně spadla jako déšť, pravděpodobně někde vysoko v Andách. Jak poté vody postupně zatékala do země a postupovala stále hlouběji, byla ohřáta geotermální energií planety, až se nakonec vynořila v Amazonii jako "vařící se řeka".

Uvařená zaživa.

Uvařená zaživa. [Devlin Gandy]

Vody této řeky jsou smrtící. Voda je extrémně horká a Ruzo byl svědkem několika případů, kdy do řeky spadla zvířata a doslova se uvařila k smrti.

"První, o co byste přišli po pádu do této řeky, jsou oči." uvedl pro TED talk.

I přes svoji smrtící povahu je řeka nicméně přírodním zázrakem, naprostým unikátem Amazonie.

Řeka je pro místní kmeny posvátným místem.

Řeka je pro místní kmeny posvátným místem. [Devlin Gandy]