mini-terracota-army-chineese-pit.jpg

Figurky, které měří 20 až 30 centimetrů, se velmi podobají slavným terakotovým bojovníkům postaveným pro prvního čínského císaře Čchin Š’-chuanga-ti.

Čchin Š’-chuang-ti, což znamená "první císař Čchin", byl zakladatelem dynastie Čchin a prvním císařem sjednocené Číny.

Kromě toho, že postavil obrovskou terakotovou armádu, o které má většina lidí alespoň nějaké ponětí, byl také prvním starověkým čínským vládcem, který hledal elixír, jenž by mu umožnil žít věčně. Podle státní tiskové agentury Sin-chua odhalila analýza 2000 let starých textů, které pravděpodobně pocházejí z doby císařovy vlády, silnou posedlost císaře elixírem, který by mu přinesl věčný život. Tvrdil, že jeho dynastie bude trvat nejméně "10 000 generací".

Jak vysvětluje Smithsonian, dotyčné dokumenty patří ke skrýši asi 36 000 dřevěných proužků popsaných starobylou kaligrafií. Tyto "dokumenty" byly objeveny v roce 2002 v opuštěné studni v okrese v západní provincii Hunan. Dokumenty - dřevěné proužky - se ve starověké Číně běžně používaly jako psací materiál. Pocházejí z období přibližně 259 př. n. l. až 210 př. n. l., což je podle odborníků období, které se překrývá s vládou císaře.

Miniaturní terakotová armáda

Podle zpráv můžeme v miniaturní terakotové armádě rozeznat jezdecké vojáky (někteří z nich vedou vozy) a asi 300 pěších bojovníků. Jsou zde také figurky představující hudebníky a strážce.

Jeden z miniaturních terakotových vojáků.

Jeden z miniaturních terakotových vojáků.

Podle serveru Live Science se jáma, v níž se miniaturní armáda nacházela, nachází poblíž čínského města Linzi.

Objev armády byl učiněn v roce 2007 a první studie provedená na pozůstatcích se objevila v roce 2016, i když byla napsána v čínštině a publikována v časopise "Wenwu - Ústav archeologie", který vydává Čínská akademie sociálních věd.

Vzhledem k tomu, že studie byla publikována v čínštině, nevěnoval objevu nikdo větší pozornost, dokud nebyla nakonec přeložena a publikována v časopise Chinese Cultural Relics. Odtud se o objevu i studii dozvěděl celý svět.

Předpokládá se, že jáma, jejíž stáří se odhaduje asi na 2100 let, mohla patřit princi Liu Hongovi, jednomu z dětí Wu, sedmého čínského císaře.

"Provedení a rozsah jámy naznačují, že doprovází velké pohřebiště," napsali archeologové v článku nedávno zveřejněném v časopise Chinese Cultural Relics. "Vozidla, jízda a pěchota ve čtvercové formaci byly vyhrazeny pro pohřby panovníků nebo zasloužilých úředníků či knížat," napsali archeologové.

Archeologové dále tvrdí, že figurky byly vyrobeny zhruba o sto let později než terakotová armáda v životní velikosti, jíž by byly inspirovány.